Отличното познаване на фирмата, в която се кандидатства за работа и изрядният външен вид са най-важните неща при интервюто за работа, твърдят италиански експерти пред изданието Finanza e mercati, цитирани от ProntoSofia.

"Много е важно кандидатът да разпознае интервюто за дадено работно място като шанс да "продаде" себе си и професионалните си умения на пазара", казва Карло Капорале, мениджър от компанията за recruiting Robert Half.

Според него правило номер едно за кандидата е да познава идеално фирмата, за която кандидатства, както и продуктите и услугите й.

Вторият най-важен фактор е външният вид и държанието на кандидата - начинът, по който се обличаме и говорим,  оказва доста често по-силен ефект от онова, което говорим. За това е необходимо кандидатът да се облече по начин, подходящ за поста, за който се кандидатира.

Според него много важно е и кандидатът да покаже стила си, изтъквайки положителните аспекти от своята личност.

В същото време не трябва да забравя да се усмихва и да запазва непрекъсната визуална връзка с интервюиращия, а освен това и да се адаптира към онзи, който стои пред него. Кандидатът не трябва да се страхува да изкаже собственото си мнение, тъй като интервюиращият се интересува от позицията на кандидата, както и от начина, по който я излага.

Необходимо е и да изтъкне, колко много държи на свободното място. Позитивният дух трябва да съпътства кандидата до края на интервюто, съветва още Капорале.

Според Стефано Джорджети от Kelly Services Italia позитивността и не прекалено строгото поведение помагат при интервюто за работа. Твърде дългото изброяване на извършвани досега дейности не води до "принадена стойност" за кандидата при интервюто. Дори напротив, понякога влияе отрицателно.

Важното е най-вече взаимното опознаване, което може да стане чрез точното аргументиране на изложените позиции. Необходимо е и да се избягват общи фрази от рода на "предразположен съм към работата в колектив". По-добре е, ако се изтъкнат успехите, постигнати при работата в колектив и ако се демонстрира ентусиазъм от направеното, допълва Джорджети.