За сметка на способността на организма да отделя влага се поддържа оптималната температура на тялото. Потните жлези всъщност играят ролята на "терморегулатори". Но всичко е добре, когато е с мярка. Много хора страдат (особено през лятото) от хиперхидроза или казано по-просто повишено потене на краката.

Причините за това са няколко:

  • Затворени тесни обувки; топли, неподходящи за сезона чорапи;
  • Недостатъчни грижи за краката;
  • Вълнение, стрес;
  • Физическо натоварване, напрегната работа на мускулите;
  • Кожни заболявания на стъпалата - например при такова неприятно заболяване като гъбичките, кожата между пръстите се лющи, съхне, болните места сърбят и всички тези симптоми понякога се съпровождат с повишено потене и неприятна миризма;
  • Инфекциозни, ендокринни заболявания, злокачествени образувания, а също патолотия на централната нервна система.


Как да се грижим за краката си?
Трябва да отделяме повече време за грижи за краката си не само през лятото, но и през останалото време от годината. Те трябва да се мият с хладка вода задължително два пъти дневно - сутрин и вечер, като се подсушават добре с хавлиена кърпа.

Препоръчително е, след сутрешната водна процедура, да се обработват с талк, дезодорант или антиперспирант (има и специални видове с противогъбични и антибактериални вещества).

Ако тези методи не помогнат, задължително трябва да се обърнете към дерматолог - силното потене на краката е сериозен повод да бъдат направени съответните изследвания, за да се открие вашето заболяване и да започне неговото незабавно лечение.

Факти:
Потта на 98-99% се състои от вода, но заедно с нея от организма се отделят различни вещества, мастни киселини, холестерол и микроелементи.

Причината за неприятната миризма е бактериалното разграждане на отделящите се вещества и тяхното окисляване - това са прекрасни условия за размножаването на микроби.
Мъжете и жените са еднакво предразположени към отделянето на пот.

Каква е разликата между дезодоранта и антиперспиранта?
Дезодорантът прекратява разлагането на потта и за сметка на подбрани козметически композиции замаскира неприятната миризма. В неговия състав най-често има антимикробни феноли, масло от лавандула, мента, карамфил и задължително етилов спирт, който е силно антимикробно средство.

Антиперспирантът частично потиска потоотделянето в неговия първоначален етап. Задължително съдържа цинк, олово, цирконий. При взаимодействието на тези вещества с потта се образуват съединения, които "стягат" порите. Препоръчва се най-вече при повишено потоотделяне.

Народна медицина

  • Всеки ден в продължение на 1 седмица краката могат се поставят в 1 л вода с 50-100 грама дъбова кора, предварително запарена 20-30 минути.
  • 1 ч.л. сол се разтваря в чаша гореща вода, охлажда се и с този разтвор се измиват краката, като след това се изплакват с хладка вода.
  • 20 дафинови листа се заливат с 3 л вряла вода и се затварят в съд с капак, където да престоят поне час. Краката се накисват в този разтвор 15 минути преди лягане.

здраве.bg