Американската певица Майли Сайръс стана водещо заглавие във вестниците през лятото на миналата година, когато призна, че е пансексуална.
Много хора тогава започнаха да търсят какво точно означава този термин, който може и да са чували преди, но не са съвсем наясно с него.
Пансексуалността обаче се оказва само една от многото полови и романтични идентичности, които съществуват отвъд най-масово известните и дискутирани сексуални ориентации като хетеросексуални, хомосексуални и бисексуални, пише в. “Хъфингтън пост”.
Ако например чуете израза "Той е моята тиквичка", знайте, че това не е някаква игрива шега, а признание, че съответният мъж или жена е в платонична, но не и романтична връзка със събеседника ви.
Тази връзка вече си има и име - куиърплатоници. Някои хора може и да не знаят, че човек може да има както сексуална, така и романтична ориентация, твърди изданието.
Мнозина се чувстват нещастни, докато не намерят отговора за своя случай. Тези, които не могат да включат себе си в някоя от традиционните категории, търсят и намират все повече съмишленици в социалните мрежи.
Ето още 11 типа сексуална и романтична ориентация, които получават все по-голямо внимание в медиите, но все още рядко са на фокус в популярната култура.
1. Асексуален
Асексуален означава, “който не изпитва сексуално привличане”. Според сайта Asexuality.org тези хора могат да намират другите за естетически привлекателни, нещо като “произведение на изкуството”, но да не изпитват сексуално привличане към тях. Някои също така изпитват желание да показват нежност към някого, но без секс. Макар че романтичната и сексуалната оиентация често съвпадат, нерядко ще откриете смесени такива в асексуалната общност.
За разлика от живота без партньор, който е резултат на личен избор, асексуалността е полова ориентация, пише на сайта. Асексуалните хора имат същите емоционални нужди, както всеки друг и са по същия начин напълно способни да имат интимна връзка, пише на сайта Asexuality.org, който представлява най-голямата интернет платформа на това общество.
2. Аромантичен
Аромантикът е човек, който изпитва много малко или никакво романтично привличане към другите. Според специалисти аромантиците никога не изпитват емоционална връзка със своя партньор, техният интерес е изключително от сексуален характер. На тези хора не им липсват емоционални връзки, но те не изпитват никаква нужда да ги развият в някаква любовна връзка. Може да имат нужда от съчувствие като романтичните типове, но тези нужди са чисто платонични.
3. Грейсексуален
Джаред е мъж, който определя себе си като грейсексуален. Той обяснява, че терминът означава магическо място между асексуалния и някой, който е с “нормална” сексуалност. Други пък го определят като нещо “много по-флуидно между сексуалността и асексуалността”. Тези, които се идентифицират като грейсексуални, може едновременно с това да се определят като гей или хетеросексуални. Обединява ги едно - те са хора на настроенията, способни да изпитват сексуално влечение само при определени обстоятелства или към определен тип личност.
4. Демисексуален
Човек, който се идентифицира като демисексуален, изпитва сексуално влечение само тогава, когато чувства силна емоционална връзка с обекта на любовта си. При това създалата се връзка не е задължително да е романтична по своята природа.
5. Демиромантик
Демиромантикът чувства платонически романтичен интерес само към човек, с когото вече е създал силна емоционална връзка.
6. Литромантик
Това са хора, които изпитват романтична любов, но не искат другият да отговори на чувствата им. Според сайта Аsexuality.org литромантиците може да приемат, но може и да не приемат романтична връзка.
7. Пансексуален
Това са хора, които се влюбват във всички полове. Те могат да бъдат привлечени сексуално и емоционално от жени, мъже, транссексуални и интерсексуални (хора, които не могат да определят пола си). Ако бисексуалните имат влечение както към жени, така и към мъже, то пансексуалните са “полово слепи” както по отношение на партньора си, така и към собствената си полова принадлежност. Те смятат, че за да се създаде една двойка, най-важни са личните качества на човека, наличието на общи идеали и емоции, които се раждат във връзката.
8. Полисексуален
Както и пансексуалния, полисексуалният изпитва привличане към представители на повече от един пол. Той обаче е по-избирателен. Например може да не е в състояние да изпитва нежни чувства към грейсексуалните, но да отговаря с взаимност на транссексуалните.
9. Панромантик
Това е човек, който изпитва романтично, но не и сексуално влечение към всички независимо от техния пол. Това може да са също грейсексуални или транссексуални. Връзката им обаче е само платонична.
10. Сколиосексуален
Сколиосексуалните са хора, които изпитват влечение единствено към транссексуални. Според сайта Genderqueerid.com сколиосексуалните не изпитват влечение към определен вид външни полови белези.
11. Куиърплатоници
Куиърплатоничните връзки не са любовни по природа, но включват много близки емоционални взаимоотношения. Те обикновено са по-дълбоки и наситени от това, което традиционно се счита за приятелство. “Тиквичка” е името на партньора от куиърплатоничната връзка. Така ще разберете и какво означава “Той е моята тиквичка”.
Фейсбук отиде още по-далеч , пише "24 часа". През февруари миналата година социалната мрежа въведе нова опция за абонатите си в САЩ, като те вече могат да посочат измежду 50 различни варианта за полова ориентация и принадлежност.
В тази бройка са включени и предпочитаните от ползвателя местоимения, с които фейсбук ще се обръща към вас - “той”, “тя” или “те”.
Абонатите могат да избират между различни опции за пол като “андрогенен”, “двуполов”, “интерсекс”, “полово флиуден” и “транссексуален”.