рупа специалисти от Oxford Royal University са провели мащабно социално-медицинско изследване и на основание получените от него данни, са стигнали до извода, че ако в свободното си време предпочетете да не гледате телевизор, а да ходите на театър, да четете образователна литература, да посещавате музеи, т.е. да карате мозъка ви да работи, в по-късна възраст ще се безпокоите далеч по-малко за проблеми с паметта, вниманието и интелекта.

Британските лекари са изследвали 5350 души от различни социални групи, професии, расова и полова принадлежност. Оказало се, че у любителите на интелектуалните занимания, измененията във функцията на централната нервна система с възрастта започват значително по-късно, отколкото у "домошарите", вечно загрижени за битовите си проблеми.

Разбира се, върху скоростта на остаряване на нервните клетки, определена роля играят и наследствените фактори.

Не по-маловажна обаче според британските специалисти е ролята на външните стимули, които човек сам си създава. Колкото са повече те, толкова по-дълго нервната система ще се съпротивлява на стареенето.

Учените предупреждават, че данните от изследването в никакъв случай не трябва да се тълкуват в смисъл, че човек не трябва да си дава никаква почивка. Става въпрос за това, че по-полезно би било, ако хората, в свободното си време се занимават с неща, изискващи елементарно осмисляне, анализ и евентуално - изводи.

С други думи: "на енцефалограмата не трябва да има права линия", която е свидетелство, че в мозъка липсват жизнени функции.

здраве.bg