В следващите 10 години ще стане масова продажбата на мозъчните "допинги", целящи подобряване на паметта и постигане на по-добра способност за концентрация на вниманието. При това новите медикаменти ще имат много малко и дори никакви странични ефекти, твърди в своя статия списание Economist.

През тази седмица в доклад на британското научно общество, цитиран от zdrave.bg бе отбелязано, че учените разработват безопасни средства, които да стимулират работата на мозъка. Те ще могат да се използват за лечението на Алцхаймер, синдрома на разсеяното внимание, инсулти и слабоумие, провокирано от болестта на Паркинсон и шизофрения.

"Използването на психоактивни препарати скоро ще стане неразделна част от нашия живот", твърди сър Габриел Хорн от университета "Кембридж", "В момента в света се разработват повече от 600 лекарства за лечението на различни разстройства на нервната система".

Препаратите се наричат cognition enhancers, т.е. средства, стимулиращи познавателните способности. Те въздействат най-често чрез промяна в съотношението на химичните вещества (невромедиаторите) на дейността на нервната система, която е отговорна за мисловните операции и процеси.

Стимулаторите на мозъчната активност са особено подходящи за хората, работещи през нощта, а в развитите страни те са около 20% от населението. "Този график се отразява пагубно на мозъчната дейност, заявяват британските учени, "Дори само една безсънна нощ нарушава работата на мозъка и води до загуба на вниманието и концентрацията".

здраве.бг