На всеки се случва да забрави името на някой актьор или политик, да пощрака безпомощно с пръсти, в опитите си да се сети и да повтаря "на езика ми е, на езика ми е". Да, но паметта може да замълчи и оттам идват и притесненията: "Какво се случва?"
Психолози твърдят, че това не е повод за притеснение и че за да открие проблема, човек трябва да се вгледа в себе си, следвайки няколко прости съвета.
Съзнанието протестира
Искате да изнесете доклад, но се оказва, че сте си забравили презентацията у дома. Това не е случайно: най-вероятно не ви допада нито доклада, нито мястото където ще го изнасяте. Всъщност интересът към един предмет определя доколко паметта ще го вземе под внимание. Ако не ви е интересен - просто ще го отхвърли.
За да надхитрите този процес можете да се опитате да докажете на съзнанието си, че всъщност това, което правите ви е любопитно или ви засяга. Трябва да се замислите защо го правите, какво ви е привлякло отначало, има ли нещо интересно около него. Но ако не откриете достатъчно аргументи "За" ще е добре да се замислите, дали професията ви ви е по вкуса.
Не се пренатоварвайте
Ако вършите няколко неща едновременно, ще е лесно да ги изпускате от поглед. Това е естествена реакция на организма, който се опитва да се защити и изхвърля всичко "в повече".
За да предотвратите това ще трябва просто да успокоите темпото. Сменете стила на работа, вгледайте се в себе си. Не можете да живеете постоянно в стрес. Затова се препоръчва да прехвърлите част от работата си на друг, който ще може да мисли за подробностите вместо вас.
Страх от критика
Хората от шоубизнеса често признават, че излизайки на сцената могат да забравят реплики или текст на песен. Основен виновник за това е не паметта, а страхът от евентуална критика. Притеснението, че изпълнението може да не се окаже най-доброто, често може да бъде причина за стрес и това да влоши нещата.
Позовавайки се на древната мъдрост - "ако искаш да станеш невротик, старай се всички да те обичат" - хората могат да си извадят едно заключение: отпуснете се! Внасяйте елемент на творчество навсякъде, където се изявявате - в офиса, не сцената, у дома. Давайте простор на въображението си и оставяйте място за импровизация. Дори да забравите нещо, едва ли ще е фатално.
Блокиране
Скрили сте пари някъде из къщи. Знаете, че сте го направили, но не можете да си спомните точно къде. Знаете и че утре трябва да ги внесете в две сметки, едната лична, а другата на детето, но докато сте планирали и сте се опитвали да не забравяте подробности, жена ви ви е спретнала скандал и сте изключили всичко останало в резултат на емоционалното напрежение.
За да предотвратите подобни случки, гледайте да не излизате от конфликта преди той да е достигнал своя край и не сте си изяснили отношенията. Така ще можете спокойно да продължите нататък с делата си. Спомнете си поговорката, според която трябва да простим на всички преди да си легнем. Така няма да затормозявате съзнанието си с излишен емоционален стрес.
Използвайте въображението си
За да запомняте повече, включете и сетивата. Ако асоциирате нещо с миризма, усещане, картина или звук, ще ви е много по-лесно да си го припомняте, защото споменът ще "оживява" в съзнанието ви.