Много от хората са страхуват от публичните изяви, но често кариерата зависи именно от умението на човека да запознава аудиторията с мислите си.
Как да преодолеем стеснението си и да придобием навици за успешни изяви пред публика?

Често при неуспешна изява човекът напълно изгубва желанието си за по-нататъшна работа. Но ако подходите по правилния начин към изявата, вие можете значително да намалите риска от провал.

Ако ви предстои публична изява - презентация, изказване, изнасяне на реч, заставане пред камера, е добре:

- да се наспите хубаво.
Ако не успеете да си починете, вие не само ще се чувстваме уморени, но това ще стане ясно и на всички присъстващи. Освен това вие няма да сте в състояние да говорите убедително. Умореният мозък не е в състояние да мисли достатъчно бързо, а именно това е необходимо по време на публичната изява. Публиката няма да успее да си създаде за вас правилното впечатление, а информацията, която вие излагате, няма да бъде възприета по необходимия начин.

- да се нахраните.
Гладът оказва негативно влияние на мисленето и концентрацията на вниманието. Но не трябва и да преяждате (дори това да е естествената ви реакция срещу стреса), тъй като това може да доведе до аналогичен ефект.

- да изучите подробно темата, по която ще се изявявате.
Това ще ви помогне да се държите по-уверено. Освен това аудиторията задължително ще почувства, че вие отлично разбирате това, което представяте. Както ще почувства и ако не сте добре подготвени по темата.

- да репетирате задължително речта си.
Ако си мислите, че повтарянето е напразно губене на време, напълно грешите. Много от известните говорители многократно репетират своите речи и благодарение на това постигат завидни резултати. Можете да запишете репетициите си на видео, а след това да прецените как сте се представили. Така вие ще можете да отстраните някои от грешките си и да поработите върху мимиката и жестовете си.

- да изберете подходящите дрехи.
Поговорката "по дрехите посрещат..." важи за публичните изяви. Изберете дрехите си в зависимост от темата, по която говорите, мястото на провеждане на мероприятието и предпочитанията на хората, които ще ви слушат. Облеклото ви не трябва да бъде твърде строго или твърде артистично. В първия случай аудиторията може да ви приеме като скучен човек, а във втория - няма да ви възприеме на сериозно.

- да прогоните негативните си мисли.
Ако мислите за себе си негативно, така ще започнат да ви възприемат и вашите слушатели. Постарайте се да се настроите оптимистично, мислено си представяйте успешната си изява и се опитайте да се почувствате победител.

- да бъдете съсредоточени и максимално естествени.
Не си струва да се държите неестествено или да подражавате на някой друг. Много по-добре е да покажете на слушателите собствените си положителни качества.

- да запазите увереността в себе си.
Кажете си наум, че притежавате пълен контрол над ситуацията и всичко е във вашите ръце. Повтаряйте си, че с всяка дума вие можете да повлияете на мнението на аудиторията и ще видите, че така и ще стане!

ТЯ.bg