Твърде рядко се случва работодател да се допита до мнението на екипа си при подбор на човек за определена длъжност в даден отдел на една организация.

Отделът по човешки ресурси си свършва работата по зададените критерии, след което на колектива, post factum, се представя "новото попълнение". От друга страна, съвсем нормално човешко качество е да изпитваме симпатия или антипатия към определени хора.

Това също е причина да развием нетърпимост към определен член на екипа. Работата обаче трябва да се свърши, независимо харесвате ли някой или не, което означава, че е необходимо да се общува с всички колеги, включително и с тези, които предизвикват само отрицателни емоции.

Раздразнението най-често е предизвикано от определен модел на поведение на дадена личност, например:
- некомпетентност;
- нежелание за работа в екип;
- начин на общуване с колегите (например като се старае да угоди на всички или напротив, като се държи конфликтно);
- лоши навици - като склонност да сплетничи и пр.

Как да се справите с раздразнението, предизвикано от ваш колега?
- Ако някой много ви дразни, постарайте се да сведете общуването с този човек до минимум.

- Научете се да "превключвате". Щом почувствате, че негодуванието ви нараства опасно, "превключете" на друга вълна мисловно: срещата с любим човек, предстоящата отпуска и т.н.

- Повтаряйте си, че няма идеални хора. Напълно възможно е вие самата да сте също такъв дразнител за някой друг, така че се опитайте да бъдете снизходителна.

- Опитайте се да откриете нещо положително в този човек - всички знаем, че няма 100% лоши хора.

Как да общувате с колеги, които предизвикват у вас само раздразнение?
Общувайте само "по същество" и само, когато е наистина необходимо. В крайна сметка, не сте длъжна да се сприятелявате с човек, когото не харесвате, но етикетът изисква да проявявате уважение към всички, с които работите. Може да сведете контактите до "Здравей" и "Довиждане", когато няма нещо, което трябва да свършите заедно с "дразнителя". И накрая - приемете го като факт, който трябва да приемете - по същия начин, както трябва да изтърпите например горещото време или водния режим.

тя.bg