Ароматерапията не оказва абсолютно никакво влияние върху имунитета, усещането за болка и скоростта на зарастване на раните, заявяват учени от университета на щата Охайо, които са изучили ароматите на лимоновото и лавандуловото масло, пише сайтът здраве.bg.

В продължение на няколко дни група доброволци са закрепвали под носа си памучна материя, съдържаща лимоново, лавандулово масло и дестилирана вода. На всички участници са били измервани налягането и пулсът, а също така са правени кръвни изследвания. За оценката на тяхното настроение са провеждани специални психологични тестове.

Скоростта на зарастване на раните се е оценявала с помощта на тест с плосък пластир, след отстраняването на който са оставали малки дефекти по епитела. За определяне на усещанията за болка доброволците са потопявали краката си в ледена вода. Изследвани са били и концентрациите на хормоните на стреса - кортизол, норепинефрин и други катехоламини с цел установяване на евентуалното влиянието на ароматерапията върху ендокринната система.

Според резултатите ароматерапията няма никакво влияние върху нивото на хормоните на стреса и факторите на имунитета. Съответно тя не оказва никакво обезболяващо действие и не ускорява зарастването на раните.
"Единственият положителен ефект е подобряване на настроението на участниците, което се дължи на влиянието на лимоновото масло", подчертават изследователите, цитирани от Ройтерс.

"Човешкият организъм е много сложен механизъм и ако някой се чувства по-добре при използването на ароматерапията, ние не възнамеряваме да го убеждаваме в противното. Но до момента ние не успяхме да открием никакви физиологични ефекти от прилагането на ароматните масла", твърди проф. Уилям Маларки, ръководител на изследването.

здраве.bg