"Светът има нужда от наука, за да прогресира, а през годините българите са се доказали като едни от най-светлите умове на научната сцена." Думите са на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, а поводът е раздаването на престижните отличия "За жените в науката" в България.
"За жените в науката" е съвместна инициатива на L'Oréal и ЮНЕСКО, която се провежда от 1998 г. в повече от 50 страни, като целта й е да подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени с достойни проекти. В България стипендията се дава от 2010 г.
Церемонията по официалното тазгодишно връчване на стипендиите, с които три българки, работещи в областта на науката, ще могат да подсилят своята научноизследователска кариера, с в размер на пет хиляди евро, се случи на 10 ноември в Софийския университет.
Доктор Изабела Генова е на 29, от няколко години е асистент в Института по органична химия на БАН и е най-младата стипендиантка в "За жените в науката" в България. През 2012 г. завършва специалност "Природни и синтетични горива" в софийския ХТМУ. Категорично заявява, че никога не е чувствала дискриминация в работната си среда заради това, че е жена.
Източник: M3 Communications Group
Доктор Изабела Генова
Научната работа я зарежда с "много ентусиазъм и енергия". Провокира я да дава максимума от себе си, но и да разширява границите на възможностите си. "Завладява ме и изпълва съзнанието ми, а получените добри резултати ми носят удовлетворение и ме вдъхновяват за търсене на нови идеи", споделя още Изабела.
За нея целият научен процес е забавен. Но най-интересни са експерименталните опити, когато, освен че оставаш изненадан от резултата, наблюдаваш впечатляващи явления - димящи смеси, обагряне на разтвори и още куп други неща.
Днес Изабела работи в областта на новите екологосъобразни алтернативни източници на енергия и изграждането на устойчиви енергийни системи. "Спечелването на стипендията ми повлия положително в емоционален план, накара ме да повярвам в себе си, даде ми сила, увереност и самочувствие да продължа да се занимавам с научна работа в ключов момент."
Доктор Кирилка Младенова е главен асистент в Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", катедра "Биохимия". Проектът, заради който е отличена от "За жените в науката", е свързан с изследването на белтъка човешки бестрофин 1, защото мутации в гена, който кодира този белтък, водят до прогресивно намаляване на зрението и слепота.
Източник: M3 Communications Group
Доктор Кирилка Младенова
"Надявам се изследванията да допринесат за разбирането на молекулните механизми при развитието на тези болестни състояния, което би подпомогнало разработването на терапии в бъдеще", казва Кирилка.
В работата си тя се вдъхновява от стремежа да открива решения и отговори, от прекрасния си екип и от преподавателската работа, която й позволява да общува с млади и енергични хора.
За Кирилка науката е "сериозна област, но за хората, които се занимават с нея, тя носи много положителни емоции. Затова и е забавна за всеки, който я обича." Спечелването на стипендията е признание и допълнителен стимул за по-усърдна работа. Със средствата ще бъдат закупени реактиви за експериментите и ще бъде доокомплектована наличната техника, а получените резултати ще бъдат представени на научни конференции.
Доктор Наталия Берберова-Бухова е главен асистент в Института по оптически материали и технологии на БАН. Фокусът на изследванията й пада върху изобретяването на нова среда за запаметяване на информация, която ще е с много по-голям капацитет от наличните на пазара в момента. В основата на проекта е използването на наночастици.
Източник: M3 Communications Group
Доктор Наталия Берберова-Бухова
Казано на най-достъпен език, Наталия разработва среда, която да позволи на всеки да записва голямо количество информация на един носител. В работата си тя се вдъхновява от удовлетворяващите резултати, които я изпълват с енергия и ентусиазъм да продължава да се бори и да търси нови проблеми за решаване. "Вдъхновяват ме и колегите, които постоянно са зад гърба ми, помагат ми и ме насърчават."
Наталия смята, че най-интересната част в науката е експериментът. Може с часове да бъде в лабораторията, да настройва оптичната схема и да прави записи, да търси най-подходящите параметри в експеримента.
"Благодарение на стипендията ще мога да закупя полимер и различни по състав, големина и форма наночастици. Ще мога да участвам и в конференции, на които да представя постигнатите резултати и да получа нови идеи за бъдеща работа."