Със сигурност познаваме поне един човек, който прекарва голяма част от смисления си живот в цялостно чистене на дома. Не ежеседмично, а ежедневно. И в същото време се появява друг, който със значително по-малко усилия успява да приведе своята крепост във вид, който определено си е за завиждане.

Е, как да го правим и ние (по втория начин, разбира се), без да трябва да се превръщаме в професионални чистачи?

Има си някои малки трикове, които създават илюзия за чистота, дори тя да не цари абсолютно навсякъде в дома. Reader's Digest ни предлага някои от тях, а ние изпълняваме.

Мивката

Колкото и да сме търкали пода и прозорците, ако мивката в кухнята прелива от мръсни чинии, няма как да създадем усещане за чист дом. Никога не трябва да оставяме посудата от вечеря за сутринта, защото има голяма вероятност да не я измием преди работа. А след това да не се чудим защо мирише така неприятно вкъщи.

Снимка 356435

Източник: iStock

Организацията

Гардеробът и всички шкафове трябва да изглеждат така, че да не се притесняваме да бъдат отворени преди гости. По това как сме организирали вещите си в ограничено място става ясно дали наистина можем да поддържаме дома си.

Удоволствие

За да правим едно нещо както трябва, е необходимо да изпитваме удоволствие. А това усещане със сигурност не свързваме с почистването. Но можем да го направим по-приятно занимание като слушаме любимата си музика например.

Снимка 356438

Източник: iStock

Списък

Със сигурност има моменти, в които никак не ни е до чистене. Ако не живеем сами, задачите по поддържането на дома трябва да бъдат разпределени поравно. Така всеки знае кое е негов ангажимент и е много по-лесно да се поддържа приличен вид.

Освен това, дейностите по почистването трябва да се извършват по график. Чистим с прахосмукачка в сряда, в събота бършем прах, в неделя сменяме чаршафите. Няма нужда всичко да се трупа за уикенда. И задълженията, и мръсотията.

Складирането

Дори да имаме вещи, които все не ни дава сърце да изхвърлим, трябва поне да знаем как да ги съхраняваме така, че да не се набиват на очи и да не създават усещането, че живеем в кочина. Пазарът вече изобилства от всякакви полезни артикули, като кутиите за съхранение, които можем да пъхнем под леглото.

Снимка 356437

Източник: iStock

На момента

Леглото се оправя след като станем от сън. Дрехите се сгъват и се гладят след като сме ги събрали от простора. Всичко намира своето място веднага, а не изчаква на купчини да ни дойде музата да подреждаме.

Обувките

Първото правило на чистниците е, че обувките нямат място след прага на дома. Събуваме се пред вратата, за да предотвратим внасянето на микроби в пределите на нашата крепост. Особено ако имаме деца и домашни любимци.

Защо никога да не носим обувки вкъщи

Защо никога да не носим обувки вкъщи

Какво вкарваме в дома си само с няколко стъпки

Плотовете

Гладките повърхности винаги трябва да бъдат лъснати. Не складираме всевъзможни вещи, които използваме рядко, върху кухненския плот или на масата. Блендерът най-добре да стои в шкафа, ако се сещаме за него веднъж месечно. Прибрано и прегледно винаги е равно на чисто.