Тази седмица организацията Greenpeace публикува доклад, който съдържа амбициозен план за намаляване на консумацията на месни и млечни продукти с до 50% в световен мащаб в следващите 30 години.

Докладът вади на показ глобалните ефекти от отглеждането на животни за храна и твърди, че следването на предложения план е единственият начин за изпълнение на Парижкото споразумение за климата.

Животните и климата

Снимка 344514

Източник: iStock

Greenpeace изтъква животновъдството като една от основните причини за глобално затопляне. Според тях редуцирането на консумацията на животински продукти с 50% би намалило парниковите газове в атмосферата с до 64%. Това би било достатъчно, за да се постигне целта от 1.5 градуса по Целзий, като максимално допустимо повишение на температурите на планетата, пише още в доклада.

Повече дървета

Снимка 344512

Източник: iStock

Около една четвърт от земната повърхност е превърната в площи за отглеждане на животни. Милиони декари гори са били изсичани години наред, за да се освободи място за ферми и пасбища, оставяйки планетата с много по малко дървета, които да охлаждат атмосферата.

Първата цел в тази подточка в плана е елиминирането на фермите за телешко месо, които изискват 28 пъти повече земна площ, отколкото всички ферми за птици и прасета взети заедно.

Водите

Снимка 310681

Източник: iStock

Комерсиалното животновъдство е сред водещите замърсители на водите и директен виновник за образуването на над 600 мъртви зони в големите водоеми по света. Към момента около 36% от цялата питейна вода в световен мащаб се ползва за отглеждането на животни.

По-здрави хора

Снимка 344513

Източник: iStock

Докладът споменава редица изследвания, които показват директна връзка между консумацията на месо и развитието на болести като рак, диабет, сърдечни заболявания и свръх наднормено тегло. Greenpeace дебело подчертават, като дава за пример Индия, че хората могат да се хранят и живеят здравословно с веганска диета или 90% по-ниска консумация на месо и животински продукти.