Замърсяването с пластмаса отдавна не е само на повърхността на земята, но и във водата, и във въздуха. Моретата и океаните обаче се оказват най-засегнати от милионите тонове човешки отпадъци.
Случаите на умрели животни зачестяват, а в огромни морски бозайници откриват страховито количество пластмаса, което е вероятната причина за тяхната смърт.
Други морски животни, които все още обитават замърсените води, са обект на изследване, за да се установи как им влияе пластмасата. И резултатите са красноречиви - животът им е променен и със сигурност не към добро.
Учените провеждат експерименти с различни видове и заключват, че ефектът на замърсяването с пластмаса върху животните във водните басейни сериозно се подценява.
Химикалите, които са в изобилие в пластмасата, променят поведението им и ги правят по-податливи на атаки.
Източник: iStock
Така например морските охлюви не реагират както обичайно, когато са атакувани от раците - техни естествени врагове. Принципно тези мекотели се крият в черупката си, но когато водата е замърсена с пластмаса, този инстинкт за самосъхранение не се проявява и така те лесно стават жертва и храна.
Източник: iStock
А това безспорно оказва влияние върху популацията на този, както и на други видове в моретата и океаните, пише Independent.
Това е първото изследване, което акцентира не само върху здравето на животните, но и върху поведението им и върху начина, по който пластмасата го променя. Със сигурност обаче няма да е последното, защото отчетените промени могат да окажат сериозно влияние на подводния свят, а оттам и на нашия живот.