Facebook, Instagram, Tweeter. Ако между иконите на тези три приложения минава по-голяма част от времето ни, значи имаме проблем. Значи и че е малко вероятно да си го признаем. Но ако сме наясно какво губим заради социалните мрежи, може и да вземем кардинално решение - да ги напуснем.

Продуктивност

Неслучайно в много компании достъпът до Facebook от служебните компютри е забранен. И тук на ход идват смартфоните. Идва и шефът, които никак не е останал доволен от несвършената работа. 

Ами как да се съсредоточи човек, като известията идват едно след друго?! Съученичката ще се разсърди, ако не й честиш рождения ден още сутринта, момичетата не спират да пишат в общия чат. Пълна лудница!

Ако я напуснем обаче, ще се изненадаме колко много работа можем да свършим за осемте часа в офиса. Или пък дори за два-три вкъщи. Учените са установили, че е около 40% повече.

Снимка 372544

Източник: iStock

Стрес

Първоначално ще изпитаме неспокойство, подобно на абстиненция. Все пак се разделяме с нещо, което доскоро е било важна част от живота ни. А как ще живеем без да знаем кой от приятелите ни къде е, с кого е и какво прави?!

Отговорът е лесен - много по-добре. Най-малкото, защото това обичайно повтарящо се действие на ровене в newsfeed-a увеличава нивата на кортизол в организма.

Желанието ни да искаме постоянно да се в крак със случващото се в социалните мрежи може да доведе дори до тревожни разтройства и депресия. Затова решението да изтрием профилите си ни звучи доста правилно. И здравословно.

Снимка 372546

Източник: iStock

Увереност

Въпреки че във Facebook често срещаме трогателни истории и призиви за помощ, в по-голямата част от случаите хората споделят щастливите си мигове. С две думи - фукат се.

А ако и ние искаме да се похвалим с нещо като тях, но нямаме тази възможност, то със сигурност не ни е никак приятно. Нова кола? Луксозна ваканция? Сватба? Бебе?

Когато не гледаме кой какво има, няма да бъдем в процес на постоянно сравняване. Няма пълно щастие, затова не бива да завиждаме на останалите. Все пак, вероятно не сме наясно какво се случва в живота им извън снимките във Facebook. Дори и да са в списъка с приятели, пише Reader's Digest.

Сън

Вместо да се ровим безцелно в този и онзи профил вечер, можем да оползотворим това време за нещо по-полезно - сън. Използването на смартфон преди лягане затруднява заспиването и намалява качеството на съня. А от това последствията са много.

Снимка 372547

Източник: iStock

Приятелства

Не, не виртуални, а истински. Когато не губим по няколко часа на ден онлайн, имаме повече възможност да се видим със стари и не толкова приятели. Очи в очи, както в доброто старо време. Със сигурност ще преоткрием удоволствието от подобен контакт.

Емоционална интелигентност

Тя също е пряко свързана с времето, което прекарваме пред дигиталните устройства. Ако сме свикнали да общуваме само онлайн, със сигурност разговорите очи в очи няма да ни спорят. А какво остават за интервюта за работа или важните преговори.

Отегчение

Не, не се ровим в социалните мрежи, защото сме отегчени. Ровенето в социалните мрежи ни отегчава. Някъде към 30-тата минута. А ако не му отделяме дори една или две, със сигурност ще си намерим по-интересни занимания.

Здраве

Хората, които не използват Facebook, прекарват в седнало положение около 90 минути по-малко на ден. Независимо дали в метрото (за да ни е по-удобно), вкъщи или навън, шансът да поседнем, за да проверим какво става във виртуалния свят, е доста голям.

Facebook ще помага да ограничим времето си онлайн

Facebook ще помага да ограничим времето си онлайн

Това изглежда като добра идея

А вместо това можем да използваме този час и половина, за да се раздвижим, без телефон в ръка.