През 90-те години Исландия бе сред водещите страни в света по брой младежи, които са пристрастени към алкохол, цигари и наркотици. През 1998 г. повече от 42% от децата на възраст между 15 и 16 се напивали поне веднъж в месеца. По същото време повече от 23% са били пристрастени към тютюн и 17% към канабис.
20 години по-късно Исландия е сред първите страни, но вече в другия край на таблицата - държавата днес е сред водещите в света по най-ниска консумация на изброените вещества сред младежи.
Към днешна дата по-малко от 5% от децата в същата група употребяват алкохол, 7% ползват канабис, а пушачите на цигари са едва 3% от всички младежи.
Източник: iStock
Реалният проблем
През онези години университетът в Рейкявик започва проучване, което продължава и до днес, а правителството стартира множество инициативи в нови направления, за да се бори със случващото се.
Основният проблем бил не достъпът до тези вещества или липсата на информация относно опасността им, каквато имало в изобилие, а връзката на подрастващите с родителите и връстниците им.
Решението
От тогава държавата започва да инвестира в създаването на възможности за комуникация и пълноценни дейности за деца, които насърчават изграждането на качествени връзки и взаимоотношения. В тези проекти били включени и родителите, като общините започнали да получават бюджети за развитие на дейности, които включвали целите семейства.
Източник: iStock
Като допълнителни мерки държавата наложила и вечерен час за малолетни, чието нарушение струва сериозни глоби на родителите, както и много строга регулация над продажбата на цигари и алкохол. Въпреки безспорните резултати в рамките на по-малко от 20 години, държавите, последвали примера на Исландия, се броят на пръсти.