На всеки му се е случвало да полее, без да иска, телефона или компютъра си с вода, кафе и какво ли още не. Чувството не е никак приятно, особено ако това се окаже причина за повреда в устройството. Ето защо ще видим какви са първите стъпки за спасяването на "удавника".
Това, което погубва телефоните, лаптопите и всяка една техника, е късото съединение. Ето защо, когато ги залеем, първото нещо, което трябва да направим, е да изключим устройството и да спрем всякакъв приток на електричество.
Източник: iStock
При мобилните телефони това се свежда до махане на батерията, а при лаптопите (това с батерията важи и тук) и компютрите например до изключване от захранването.
Разглобяването е следващата стъпка, която трябва да предприемем, защото водата няма да се изпари в затвореното пространство. Трябва да разглобим всичко, което можем - при лаптопите това ще рече да премахнем и клавиатурата.
Източник: iStock
Следва изсушаването. Тук също трябва да бъдем внимателни, защото прекомерната топлина също може да повреди устройството, ако водата вече не е успяла.
Дотук с водата, защото тя е може би най-лесният случай. Когато сме "удавили" техниката си с кола, кафе или други напитки, съдържащи захар, нещата не изглеждат толкова лесни. Разглобяването и сушенето също влизат в упражнението, но за да предотвратим лепкавостта, трябва да третираме устройството със спирт.
Източник: iStock
При телефоните е малко по-сложно, защото разглабянето не е толкова лесно. Ето защо, когато махнем батерията (ако това е възможно), трябва да го поставим в нещо, което абсорбира влагата - ориз например.
Колкото и да сме намокрили устройството, трябва да изчакаме поне 24 часа, преди да го включим отново.