Алуминият е един от най-популярните материали на модерния свят. От туристически канчета, чак до шаситата на автомобилите Tesla, той намира приложение и се счита за икономичен и природосъобразен ресурс.
Лекотата и фактът, че се преработва лесно, спестявайки до 90% от цената за направата на нов метал, прави алуминият особено атрактивен материал за много индустрии.
Източник: iStock
Но как всъщност се произвежда той?
След изкопаване на бокситовата руда, от нея се извлича вид оксид, който впоследствие се третира в огромни контейнери, през които препуска неимоверно количество ток. 15 киловатчаса за всеки килограм алуминий, ако трябва да сме точни.
Това е приблизително равно на електро консумацията на 300 крушки от по 50 вата, включени за един час.
Източник: iStock
Бокситът е червеникав, преди да се обработи.
Като капак на всичко, при получаването на алуминиевия метал се отделя и огромно количество въглероден диоксид, а от него, така или иначе, произвеждаме доста вече.
Източник: iStock
И само още един факт: според данни на ВВС, годишният добив на бокситова руда се е увеличил от 200 000 тона през 2013 г. до 20 милиона тона през 2017 г.
Не 10, а 100 пъти повече. Природосъобразен бил, казват, този алуминий...
panman
на 26.10.2018 в 12:01:35 #2"Природосъобразен бил, казват, този алуминий..." === Всъщност, добивът на който и да е материал на този свят (поне до момента) не е екологичен. И какво да правим сега? Авторът на тази статия има ли някакво предложение или просто лае месечината?
Panther
на 07.10.2018 в 19:02:03 #1Алуминия е лек, траен, с голяма здравина и лесен за рециклиране. Рециклирането на алуминия изисква само около 5% от енергията, необходима за производството му от руда (уикипедия). Хора, страрайте се да събирате отпадъците разделно и да помагате за рециклирането им! Трябва да мислим каква Земя ще оставим на децата си!