Колкото и да не ни харесва, прилошаването в автомобила не е въпрос на избор за някои от нас. Понякога се случва неочаквано, понякога е свързано с терена, а понякога е толкова неприятно, че молим шофьора да спре. Общото между всички тези случаи е, че се возим в автомобила и шофьорите не сме самите ние.
Защо обаче ни спохожда тази морска болест на сушата? Истината е, че науката няма крайно становище по този проблем. Все пак се знае, че когато се возим в автомобил имаме склонността да фокусираме погледа си върху обекти в далечината настрани или в близост до нас, които изглеждат неподвижни.
От друга страна тялото ни усеща, че се движи, което поражда физиологичен конфликт, който води до поспаливост, повдигане, виене на свят, умора и др. С най-прости думи, очите възприемат едно, а вестибуларният ни апарат казва на тялото друго.
Има ли обаче някакви трикове, които можем да използваме, за да намалим неприятните ефекти? Всъщност, да.
Източник: iStock, Seetroen
Хапнете нещо леко или изобщо не яжте
Доказано е, че вероятността да ни прилошее в автомобил се увеличава, ако сме хапнали обилно преди потегляне. Консумацията на тежки храни със сигурност ще ни накара да се чувстваме зле след само няколко завоя в автомобила, а кофеинът и алкохолът ще направят ситуацията още по-неприятна. Поне за някои хора.
Източник: iStock, Seetroen
Всичко е свързано с позицията в колата
Най-застрашени от прилошаване са седящите на задните седалки, защото там пространството е много по-затворено и обзорът напред е по-ограничен. Това обаче не означава, че седящите на предните седалки са имунизирани.
Човешкото тяло реагира по различен начин от човек до човек, що се отнася до прилошаването в автомобила. Така или иначе, препоръките на специалистите гласят, че е добре да изберете седалка, която ви позволява да гледате напред възможно най-много.
Някои хора намират за успокояващо това да легнат на задните седалки, а други ненавиждат да се возят в позиция, която е обратна на посоката на движение.
Източник: iStock, Seetroen
Лекарства и препарати
Ако нищо друго не помага, най-доброто решение е да прибегнете към специализираните препарати против прилошаване. Такива има много, повечето от които са достъпни и специално създадени, за да се борят със симптомите на "автомобилното прилошаване". Само трябва да изберете това, което ви помага най-много. Лошото е, че единственият начин да разберете какво и дали ви помага е чрез метода проба-грешка.
Източник: iStock, Seetroen
Seetroen
През този месец на пазара излезе устройство, чиито създатели твърдят, че е най-ефективният метод за справяне с прилошаването в автомобила. То се казва Seetroen и на практика представлява странно изглеждащи очила, които се продават на цена от 99 евро. Странното в случая е, че очилата всъщност нямат стъкла, а просто четири ринга, които са пълни със синя течност. Два от тях са разположени пред очите, а другите два са отстрани.
Източник: iStock, Seetroen
Идеята на създателите е, че течността лъже очите и кара мозъка да вярва, че вижда равен хоризонт, което неутрализира противоречието с вестибуларния апарат, а оттам и неприятните усещания в автомобила. Seetroen трябва да се поставят веднага, след като ни прилошее, а когато очилата започнат да действат след около 10-12 минути, могат да бъдат свалени.