Днес, 3 януари, Китай постигна своя най-голям пробив в Космоса. След дълга подготовка, роботизираният луноход Chang'e 4 кацна върху естествения спътник на Земята в 02:26 ч. наше време.
Това, на пръв поглед, може да не изглежда като голямо постижение, но трябва да се направи едно важно уточнение - машината се е приземила върху най-далечната част на Луната, там, където досега никой не е кацал.
Big breakthrough: China's Chang'e-4 probe soft-landed on the moon's uncharted side never visible from Earth, getting its first image pic.twitter.com/8FEjXFmLi3
— China Xinhua News (@XHNews) 3 януари 2019 г.
Луната обикаля около Земята повече от 4.5 милиарда години. Един пълен кръг прави за около 28 дни. И през цялото това време към Земята е обърната само едната част на нейния естествен спътник, а другата остава винаги далеч и винаги скрита.
Именно и затова тази част на Луната се нарича "тъмна", но тя всъщност не е такава, защото в голяма част от времето се огрява от слънчева светлина. По-скоро е тъмна като тъмна Индия, както казваме за нещо, което ни е непонятно.
Причината досега там да не е кацал луноход е проблемът с радиокомуникациите, който възниква заради огромното разстояние. Затова и досега машините само са кръжали около тази част на Луната, без да се приземяват и да се застояват. Но явно китайците са намерили начин да го преодолеят.
Източник: YouTube
Според китайските медии, които разпространиха информацията, постижението на космическата им мисия отваря нова глава в изследването на Луната и повдига завесата на мистерията, която пази космическото тяло.
След мекото кацане, луноходът изпрати и първата снимка на "тъмната страна" на Луната. На нея се вижда типичната лунна повърхност и един голям кратер. Тепърва предстои обследване на площта и вероятно нови и интересни открития.
What does the far side of the moon look like?
— China Xinhua News (@XHNews) 3 януари 2019 г.
China's Chang'e-4 probe gives you the answer.
It landed on the never-visible side of the moon Jan. 3 https://t.co/KVCEhLuHKT pic.twitter.com/BiKjh7Fv22
Мисията на Chang'e 4 е да наблюдава и изследва непознатата досега част на Луната, което включва анализиране на релефа и минералния състав, измерване на неутронното лъчение (радиоактивност) и други подобни.
С успешното си кацане на далечната страна на Луната Китай затвърди амбициите си да бъде сред водещите държави с капацитет за изследване на Космоса, редом със САЩ и Русия. Именно американците изпратиха първия човек на Луната, а сега и китайците се готвят да направят тази поредна, голяма крачка, пише National Geographic.
A historic first landing! China's Chang'e-4 probe touches down on far side of moon https://t.co/KVCEhLuHKT pic.twitter.com/h5iezwyC7W
— China Xinhua News (@XHNews) 3 януари 2019 г.