Консервационната биология е науката, която се занимава със защитата и опазването на застрашените видове, и въпреки че основите ѝ се откриват още в края на XVIII век, различни животински видове продължават да изчезват пред очите ни.
Принципите на консервационната биология са приложени за първи път при опазването на горите на Британска Индия, а трите ѝ основни принципа са следните: човешката дейност уврежда околната среда (замърсяване, унищожаване на местообитанията и въвеждане на инвазивни видове), имаме дълг да я опазим за бъдещите поколения и за тази цел трябва да използваме емпирични научно обосновани методи.
Последният мъжки бял северен носорог загина, но трагичната му съдба е споделена и от други.
Със смъртта на последния си известен представител на име Тъфи (Toughie) през 2016 г., дървесната жаба на Раб (Ecnomiohyla rabborum) вече се смята за изчезнал вид. За последно в дивата природа е бил чут самотен мъжки през 2007 г., но никога не е бил видян.
В световен мащаб се наблюдава заплашително понижаване на биоразнообразието от земноводни, поради заболяване, което се причинява от гъбичка по кожата на тези животни и се нарича хитридиомикоза.
Източник: Brian Gratwicke
Все още има надежда за Шанхайската кожеста костенурка (Rafetus swinhoei), тъй като в два зоопарка в Китай има една женска и един мъжки екземпляр. Женската е на възраст над 80 години, а мъжкият е столетник. За съжаление, въпреки неколкократните опити двамата да създадат поколение - по естествен начин и след изкуствено осеменяване, снесените в последствие яйца се оказват или неоплодени, или костенурчетата загиват преди излюпването.
Източник: Turtle Survival Alliance
Дългопетът джудже (Tarsius pumilus) е бил смятан за изчезнал вид, тъй като не бил виждан от 20-те години на миналия век. Но през 2000 г. индонезийски учени намерили в капаните си за плъхове един убит индивид. Това възобновило опитите видът да бъде открит в природата, увенчали се с успех през 2008 г., когато били открити и маркирани с проследяващо устройство два мъжки и една женска. Оттогава представители на вида никога не са били забелязвани повече.
Смъртта на Самотния Джордж (Chelonoidis abingdonii) - костенурката от Галапагоския остров Пинта, ни накара да мислим, че и този вид е безвъзвратно изчезнал. Но на близкия остров Исабела са открити 17 костенурки, които изглежда са хибрид между вида от Исабела и вида от Пинта. Сега учените са си поставили за цел да възвърнат вида от Пинта чрез селективно размножаване в плен между хибридите.
Източник: iStock
През последните 18 години консервационните биолози предприемат екосистемен подход към опазването на видовете, който не е толкова насочен към един конкретен вид или едно местообитание.
Този подход е свързан със сложните преплетени взаимоотношения между хората, различните биологични видове и физичните характеристики на околната среда. Той изследва влиянието на замърсяването, индустриализацията и селското стопанство, заради което биват унищожавани местообитанията, и как тези фактори да бъдат контролирани в името на устойчивото развитие.