Горите на Амазонка са в пламъци от 17 дни, като по последни данни пожарите унищожават гори с размерите на три футболни игрища всяка минута.
Ако трябва да бъдем честни, определени части на Амазония горят всяка година. Разликата днес е, че сегашните мащаби на пожарите са безпрецедентни и са с 80% повече от миналогодишните.
Червените точки на картата обозначават всички пожари, регистрирани през настоящата година.
Източник: Global Forest Watch
Кой е виновен
Трудно е да се назове кой точно е виновен за случващото се. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро обвинява неправителствените организации в района, които по думите му са създали повечето пожари, за да го компрометират.
Самият Болсонаро преди време даде "зелена светлина" за изсичането на огромни площи от Амазонка, пише Reuters.
Кой е прав и кой - крив, все още не знаем със сигурност, но е ясно, че човешка ръка стои зад болшинството от горящите дървесни масиви.
As President of Brazil, Jair Bolsonaro is responsible for the safe keeping of the Amazonas.
— Pepe™ (@BelisaurioRex) August 21, 2019
Thanks to him, the most important rainforest on earth has been burning for 3 weeks.
Thank you, Bolsonaro.#PrayforAmazonas pic.twitter.com/3eZa14cHTb
На кого пречат дърветата
През последните 50 години са заличени близо 20% от всички горски площи, принадлежащи към Амазония. 80% от изсичанията не са за дърводобив, а за разчистване на земни площи, които след това се ползват за отглеждането на добитък, казват от WWF.
Умишлените палежи с цел освобождаване на място за индустриално развъждане на животни са сред най-популярните към момента тези за тазгодишните пожари.
People are deliberately starting fires in the #AmazonRainforest to illegally deforest indigenous land for cattle ranching
— Sunrise Movement (@sunrisemvmt) August 21, 2019
Pataxó woman:
“These assholes came in and burned down [our reservation]... I want all of the media here to see this” pic.twitter.com/uGFp7RItHK
В други случаи горите се изсичат, за да се освободят площи за растениевъдство. Практиката в тези случаи е изсечената гора да бъде запалена и оставена да тлее, така че пепелта да послужи като естествен тор за почвата, разкриват от GreenMatters.
В Амазония не е ли мокро
Когато заговорим за тропически гори и джунгли, обикновено си представяме гъсти и почти подгизнали от влага местности, където растителността властва на всички етажи на екосистемата.
Източник: iStock
Истината обаче е, че в следствие на огромните изсичания, които продължават вече десетилетия, някои части на Амазония далеч не са толкова влажни, колкото са в представите ни от миналото.
Заличаването на горите води до промяна в микроклимата, а тя носи със себе си по-малко валежи и повече суши, създаващи предпоставка за по-бързо и лесно развитие на пожари.
Източник: iStock
Някои предвиждат, че светът няма да е същият след пожарите тази година. Други смятат, че горящите гори на Амазонка силно ще ускорят глобалното затопляне и промените в климата, които така и няма да успеем да овладеем.
При всички положения, случващото се в Южна Америка засяга всеки един от нас, тъй като 20% от кислорода ни идва именно от там.