Всеки, на който му се е случвало да остане без багаж, пристигайки на летището в чужда държава, знае колко неприятно може да бъде това. Сякаш си изгубил не просто куфар, а целия си живот. А негативите на подобно преживяване обикновено оставят лош спомен за продължителен период от време.
Вижте някои съвети за това какво да правим, ако попаднем в подобна ситуация, и какви мерки да предприемем.
Надежден куфар
Не бива да се доверяваме на евтини куфари, защото в повечето случаи те се чупят бързо и лесно. Това не означава, че трябва да си купим куфар за 1000 лв., но средният клас ще ни спести много главоболия.
Най-ценното - в ръчния багаж
Правило: не слагаме в багажа за чекиране нещо, с което не бихме могли да се сбогуваме. Ценните вещи като часовници, бижута, важни лекарства с рецепта, различни електронни устройства и фотоапарати трябва да бъдат в ръчния ни багаж. Марковите костюми и скъпите обувки - също.
Вещи от първа необходимост
Ако загубят куфара ни, не е лоша идея да имаме в себе си вещи от първа необходимост - бельо, чорапи и някоя друга дреха, за които лесно ще се намери място в ръчния багаж.
Пазим информацията
Когато се чекираме, получаваме цялата документация за полета и багажа. Важно е да пазим всички бордови карти и съответните лепенки към тях, защото ако изгубят или повредят куфара ни, те са всичко, което ще ни помогне в търсенето на багажа.
Източник: iStock
Багажът липсва, ами сега
Ако установим, че куфара го няма, трябва да отидем до гишето за изгубен багаж на летището и да попълним нужната документация, за да се предприемат необходимите стъпки по откриването и възстановяването му.
Отговорността на авиокомпанията
Компанията, с която летите, има задължението да намери изгубения ни куфар и да го върне обратно. У дома, в друг град, в хотел - няма значение, когато открият липсващото ни, тя трябва да го достави.
Без паника
Не бива да се притесняваме за изгубения си багаж твърде много. Колкото и да висим на летището, куфарът ни няма да се намери сам. Трябва да се доверим на системата и да се надяваме, че ще ни върнат вещите в най-скоро време, макар и в много случаи да отнема повечко от очакваното.
Източник: iStock
Проблем
Ако багажът ни е намерен, но е повреден, или ако липсват и са счупени вещи, незабавно трябва да се свържем с компанията, от която сме закупили самолетния билет, и да подадем оплакване в писмен вид, за да получим нужното обезщетение. Не забравяйте, че времето е от съществено значение.
Без чекиран багаж
Въпреки проблемите и повечето разходи за чекиран багаж, нека не отписваме завинаги тази опция. Много по-лесно и удобно е, ако не прекарваме цялото време между полетите, влачейки непрекъснато натъпкания до краен предел (ръчен) куфар.