Голямата хакерска атака, при която бяха заразени стотици хиляди компютри по цял свят, е първата с подобен мащаб, но няма да е последната. Това каза председателят на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания Албена Спасова пред Нова тв. 

Тя поясни, че обект на подобни посегателства могат да станат устройствата със застаряващи Windows системи. Ето защо най-добрата превенция е редовното обновяване на операционните системи.

Същевременно корпорацията "Майкрософт" обяви, че пуска обновяване на операционните системи Windows XP, Windows 8 и Windows Server 2003, чиято поддръжка е прекратена.

Целта е да се гарантира защита от вируса WannaCry, който втори ден атакува компютри по света, предаде ТАСС, като се позова на говорителката на руския клон на "Майкрософт" Кристина Давидова.

По думите й в петък технологичната компания е обновила версиите на операционните си системи, които още поддържа, и е добавила своя безплатна антивирусна програма. А впоследствие са пуснати ъпгрейди за остарелите Windows XP, Windows 8 и Windows Server 2003.

Според информация от блога на "Windows" компютри с Windows 10 не са били атакувани в започналата атака на вируса изнудвач, посочи ТАСС.

Има ли опасност за личните ни компютри, ако се появи модификация на глобалния вирус, който засегна 200 000 хиляди институции по света?

Съветите на специалистите по информационна сигурност са - ъпдейт на операционната система, внимавайте какво отваряте и имайте антивирусно решение и бекъп на информацията.

Екпертите препоръчват да не се плаща, за да не се стимулира подобен вид дейност. Препоръчват винаги софтуерът да се ъпдейтва, да се инсталира антивирусна програма, както и да имате резервно копие на информацията си.

"Ако нямаме бекъп, единственият вариант е да платим. Няма вариант, ако вече сме заразени.", каза експертът Христо Ласков. 

Над 200 000 институции, международни компании, банки, по-малки фирми и граждани са били ударени от хакерите, като атаката стартира от миналия петък. Има засегнати в 150 страни на всички континенти, съобщиха от Европол. Вирусът взе контрола върху файловете на стотици хиляди компютри и постави искане за откуп, за да бъде възстановена работата им. Европол предупреждава, че подобни атаки може да има и в бъдеще