Правилно сте забелязали, че нещо странно се случва със способността на бременните жени да запомнят неща или да се концентрират. Сега науката доказва, че това е точно така.

Учени от Университета Дикин (Deakin University) провели мета-анализ на 20 изследвания, засягащи различни когнитивни ефекти на бременността. Анализираните изследвания включвали общо 1230 жени, като 709 от тях били бременни, а останалите 521 представлявали контролната група.

Общият извод от всички тези изследвания бил, че когнитивните, т.е. познавателни функции при бременните жени са влошени в сравнение с тези при дамите, които не са бременни.

Състоянието може шеговито да бъде наречено "мамнезия" и се характеризира с повишена разсеяност, която може да се изразява във всичко - бъдещата майка започва да забравя къде е оставила ключовете, губи нишката в разговора или има нужда да си оставя бележки, за да си напомня за предстоящи задачи.

Снимка 334212

Източник: iStock

Това може да се обясни с резултатите от скорошно проучване, според което се наблюдава свиване на сивото вещество в мозъка при бременност. А това, от своя страна, вероятно се дължи на необходимостта от повишена активност в други зони на мозъка - такива, които отговарят за привързването, например.

Въпреки че различията в паметта и познавателните способности на бременните жени са измерими и са на лице, те все пак остават в нормата и са забележими предимно за самата жена и за най-близките ѝ хора.

При много малка част от жените може да се наблюдават по-сериозни проблеми, които да влошават качеството на работата и живота им, но бъдещите проучвания по темата ще позволят разработката на методи за оказване на помощ на тези жени.