Точно както всички начини да изглеждаме по-добре, така и спортът може да доведе до пристрастяване. Виждали сме онези напомпани мъже и жени, които сякаш живеят във фитнеса. Дали им завиждаме, или по-скоро им съчувстваме, е съвсем отделен въпрос.
Но в основата често стои една страст, превърнала се в мания. Да намерим мотивация да започнем да спортуваме, е наистина сложна задача. Но понякога е не по-малко сложно да поставим разумни граници. Ако ходим в залата по няколко пъти на ден и пренебрегваме близките си заради тренировките, вероятно имаме проблем.
Източник: iStock
В цифри ми говори
Ако сме вглъбени в теглото си и показанията на кантара, то сме на прага на болестно състояние. Много по-важно е как се чувстваме. А и е толкова погрешно постиженията във фитнеса да се отчитат чрез килограмите.
Мускулите тежат повече от мазнините, така че може дори да качим, но да постигнем много по-оформена и секси визия. Също така не е нужно да се вглъбяваме в количеството, а качеството на тренировката. Да се хвалим с броя на изгорените калории и километрите в час, в които сме тичали, вече е малко прекалено.
Източник: iStock
Колкото повече, толкова повече
Разумно е да тренираме три-четири пъти в седмицата. Но ежедневните посещения в залата, или по два пъти на ден, могат да ни изиграят лоша шега. Дори телата на фитнес инструкторите и моделите имат нужда по почивка.
Мускулите я изискват, за да растат. Ако не я дадем на своите, рискуваме да се сдобием със сериозни контузии. А заради тях няма да може да тренираме доста по-дълго време.
Източник: iStock
Без значение
Именно да игнорираме сигналите на тялото си е един от основните признаци, че сме се превърнали във фитнес маниаци. Разбира се, всички се възхищаваме на мотиваторите и инфлуенсърите.
Но те няма да ни обявят за грешници, ако нарушим максимата за ежедневни тренировки, в случай че нещо ни боли или просто нямаме сила. Ако болките не отшумяват бързо, може да са първият признак за износване на костите. А то може да ни създаде сериозни главоболия, пише This is Insider.