Кулата в Пиза може би едно от най-популярните места в света за туристическа снимка, но освен това има многовековна история.
Ето най-важното, което трябва да знаете за един от най-обичаните архитектурни паметници на Италия:
Строителство на камбанарията, която придружава обществената катедралата в италианския крайречен град Пиза започва през август 1173г. От 1178г., работниците са направили кулата до третия етаж, когато са забелязали, че тя започва да се накланя леко на север. Военните конфликти в Италия от тези години спират строителството за известно време.
Източник: GettyImages
Доизграждането на кулата продължава около 1272 г. Този път, строителство тече в продължение на 12 години, преди още една война да го спре. Финалният етап от изграждането продължава в началото на 14 век, завършвайки с инсталирането на камбаната през 1372г.
Източник: GettyImages
Кулата в Пиза се изкривява заради лошо проектиране
Строителите на камбанарията не са предвидили меката почва в Пиза. Те са направили твърде плитък фундамент и заради пясъчната почва той се е оказал нестабилен за високата постройка. Строителите са забелязали тази грешка още в началото на изграждането на проекта, защото кулата е започнала да се накланя още след добавянето на втория етаж.
Когато строителството се възобновява през 1272г., допълнителните разработки не са помогнали да се "изправи" кулата. Достроените етажи са изместили центъра на тежестта, което е довело до промяна на посоката на наклона. Когато на кулата са прибавени последните етажи, тя от наклонена на север се е облегнала на юг.
Кулата продължава да се накланя през вековете. Преди десетина години, екип от инженери успя да изравни почвата под кулата и да построи закотвящи механизми в опит да съхрани забележителността в съвременния й вид.
Инженерът, който ръководи укрепването си признава, че работата му по стабилизирането на кулата, е най-лошото му представяне. Все пак професорът в Imperial College London е спасил Наклонената кула в Пиза от пълен срив.
Източник: GettyImages
Кулата все още е застрашена
След допълнителните укрепвания, се очаква кулата да остане стабилна за следващите 200 години. Ако не се случи нещо инзвънредно, земята трябва да започне да отстъпва отново в началото на 23 век, което отново ще възобнови наклона.
Наклонената кула в Пиза е само една от няколкото облегнати кули в района. Редица други сгради в италианския град са построени недостатъчно добре и заради глинестата и пясъчна почва се килват. Сред тях са Сан Никола, църква от 12 век, разположена на около половин миля южно от Наклонената кула в Пиза, и Сан Мишел дели Скалци – църква от 11-ти век. Докато Сан Никола се обляга съвсем леко, то втората се радва на значителен 5-градусов наклон.
Източник: GettyImages
Няма друга сграда на Земята, която да е по-известна с „кривината си”, от Наклонената кула в Пиза, но има и други "килнати" сгради в света. През 2009 г., Наклонената кула в Surhuusen, немска камбанария, издигната между 14-ти и 15-ти век, официално поведе в класацията. От Гинес изчислили, че наклона на кулата в Surhuusen е по-голям с цели 1.2 градуса от този в Пиза, който към момента е 3.7 градуса. Друга германска кула, в град Bad Frankenhausen, на църква от 14-ти век, както и по-малката от Двете кули на Болоня, също бият камбанарията в Пиза с наклони съответно от 4.8 градуса и 4 градуса.
През 1934 г., италианският диктатор Бенито Мусолини обявява атракцията за недостатък върху репутацията му и разпорежда изправянето на сградата. Работници пробиват стотици дупки в основата на кулата и я пълнят с тонове варов разтвор в безуспешен опит да поправят наклона. Вместо това, тежкият цимент, причинява още по-голямо потъване на основата на кулата в меката почва.
Кулата се превръща във военна база през двете световни войни. Въпреки че отличителният силует я прави да изглежда лесна мишена, германската армия е окупирала кулата за военна база, тъй като позволява отлично наблюдение заради височината си.