Вселената и всичко, което тя съдържа, може да има край и той да настъпи до 3,7 млрд. години, смятат американски и японски астрофизици, които поставят под въпрос възприетата от повечето космолози теория за вечно разширяване на единството пространство-време, предаде АФП.
Светът няма да свърши по наше време, но има 50% вероятност това да стане през следващите 3,7 млрд. години, посочват учените.
Те изтъкват, че някои методи и хипотези, използвани отдавна от астрофизиците, и най-вече произволната граница на времето за изчисляване на вероятността вселената да съществува до безкрайност, води всъщност до извода, че времето ще свърши.
"С други думи тази времева граница, приета единствено като средство за статистически изчисления, се държи всъщност - независимо дали искаме или не, като реално физическо явление", обяснява Рафаел Бусо, астрофизик от Калифорнийския университет в Бъркли и основен съавтор на научния труд, публикуван на интернет-сайта arXiv.orf.
Според общоприетата теория вселената е възникнала при Големия взрив преди около 13,7 млрд. години и продължава да се разширява със скорост, ускоряваща се експоненциално, тласкана от енергията на вакуума, и така до безкрай.
"Много важно е да се разбере, че ние не изразяваме убеденост в заключението, че времето ще свърши, но не можем да изключим възможността това да се случи", подчертава ученият.
Астрофизикът Чарлз Лайнуивър от обсерватория "Стромло" на Австралийския национален университет обаче смята, че изводът на американските и японските му колеги е погрешен.
Според него те въвеждат внезапно появяващ се катаклизъм по чисто статистически причини.
Средната продължителност на живота, който остава на вселената произтича от факта, че той въвежда известна граница на времето, за да получи допустима вероятност в модела си, казва Лайнуивър на уебсайта на американската телевизия Ей Би Си.
Става дума единствено за приета твърде сериозно статистическа техника, допълва Бусо.