Екипът на Шиам Голакота е конструирал апарат, който по неговите думи харчи "почти нулев заряд", което представлява истински пробив в тази област.

Учени от университета във Вашингтон разработиха първия смартфон, който консумира толкова малко електрическа енергия, че не му е нужна батерия, а се захранва от околната среда, съобщава сайтът Хотхардуер  (hothardware.com).

Новият смартфон успява да оползотвори дистанционно радиовълните, излъчвани от станция, разположена на 10 метра разстояние. Допълнително захранване апаратът получава от светодиоди, които превръщат в електричество околната светлина. Те са миниатюрни и имат размерите на оризови зърна.

По време на работа иновационният смартфон консумира 3,5 микровата електричество и с него могат да се водят разговори на около 20 метра разстояние.

В устройството не се използва традиционният аналогово-дигитален преобразувател на речта. Иновационният елемент тук е впрягането на вибрациите на микрофона или високоговорителя, за да се изпълни същата задача. След това антената преобразува тези трептения в радиосигнали и по този начин се консумира нищожна енергия.

Все пак липсата на батерия си има цена. За преминаване от режим на говор в режим на слушане се натиска специално копче, като при уоки-токитата. По този начин е била осъществена телефонна и скайп връзка, съобщава "Дарик".

Разбира се, новото устройство ще измине дълъг път на усъвършенстване, докато измести сегашните мощни смартфони. Но то доказва, че тяхната консумация на електрическа енергия енергия може да бъде сведена до нищожно малки величини.