Полицията в китайски град Джънджоу носи спортни слънчеви високотехнологични очила, които могат да идентифицират заподозрени престъпници.

Полицаите използват новата технология на претъпканата ж.п. гара, където много пътници се насочват към домовете си. Заради китайската Нова година това е най-натовареното време за транзитната система на страната.

Снимка 339263

Източник: newshub.co.nz

Благодарение на очилата полицията е заловила седем заподозрени, обвинени в престъпления, вариращи от трафик на хора, до нападения и бягства. Хванали са и 26 други лица, използвали фалшиви идентификационни номера, според държавния вестник People's Daily, който цитира полицейския отдел на града.

Специалните очила се използват от четирима офицери, разположени на входа на източната гара на Джънджоу.

Очилата разполагат с камера, свързана с устройство, подобно на смартфон, което позволява на служителите да проверяват подозрителни лица и да ги сравняват с базата данни в централата.

Приложението дава жизненоважната информация за заподозрения, включително име, етническа принадлежност, пол и адрес. То разкрива на служителите и дали евентуалните заподозрени са извън закона, адреса на хотела, в който се намират, и подробности, свързани с употребата им на интернет.

Снимка 339264

Източник: news.com.au

Високотехнологичните очила са част от усилията на Китай да изгради система за цифрово наблюдение, която да използва различни биометрични данни - от снимки и ирис сканиране, до пръстови отпечатъци, за да поддържа информация за движението на цялото население.

Очилата предизвикват остра критика от страна на организациите за защита на правата на човека и защитниците на неприкосновеността на личния живот, които са обезпокоени от потенциала им за злоупотреба.

Бързото развитие на технологията провокира и интерес за използване на системата за търговски приложения, като фитнес зали, ресторанти и дори обществени тоалетни, които влизат в играта за разпознаване на лица. Банките също започват да използват разпознаване на лица вместо карти за банкомати.