Защо кафето в самолета е странно на вкус?
Всъщност, много са авиолиниите, които поръчват кафе от популярни брандове като Starbucks (Delta) и Dunkin’ Donuts (Jet Blue). Истинската причина е друга: водата, с която се прави кафето. Самолетите използват резервоари, пълни с "вода за из път". Т.е. тя се използва за всякакви нужди - за миене на ръцете, за правене на кафе, чай и т.н. Това не е най-чистата вода на света, макар да ви се иска.
Според проучване на EPA от 2012 година, 12% от водата в самолетите е заразена с колибактерии - това означава, че в нея е установено наличие на Е.coli. Колкото до практиките за чистене на резервоарите, от свидетелства на стюардеси знаем, че се чистят веднъж на 6 месеца или година.
Следващият критичен момент е приготвянето на кафето. Самолетите летят много високо. На такава височина водата кипва на по-ниска температура, а това се отразява категорично върху качествата на кафето, казва Андрю Хетцел, консултант по кафе. Какво означава това? Ако стюардесата закъснее само с няколко секунди, кафето ще изгори. А знаете какво се случва тогава с вкуса и аромата му.
И накрая не може да пропуснем още една причина за странния вкус на кафето по време на полет. Тя е свързана с вкусовите ни рецептори, пише profit.bg. Налягането в кабината, сухият въздух и надморската височина допринасят за промяна на вкусовите ни усещания. А знаете ли какво твърдят стюардесите, когато ги питат по темата с кафето? Те смятат, че клиентите толкова са привикнали към подсладеното кафе, че се стряскат, когато им бъде сервирано нещо по-различно от карамелено макиато.
Justice for ALL
на 28.03.2016 в 05:58:05 #1След тази статия не бих пил кафе в самолет, дори да ми платят. Толкова ли не могат да напълнят един малък контейнер с вода. Иначе продават бутилирана вода. Станно, че не използват такава за кафе. В крайна сметка, ако самолетът носи повече вода откотолкото е необходим, ще гори повече заради по-тежкия товар.