В Антарктида в момента се натрупва повече лед, отколкото се губи, показва скорошно проучване на НАСА.
Изненадващото откритие, публикувано в Journal of Glaciology, не отрича, че глетчерите се топят с по-голяма скорост в резултат на глобалното затопляне, но подсказва, че сегашните натрупвания са по-големи от загубите в други райони. С помощта на сателитни данни изследователите преценяват, че антарктическата ледена покривка се е увеличавала със 112 милиарда тона годишно в периода 1992-2001 г. Темпът на натрупване се е забавил до 82 милиарда тона годишно между 2003 и 2008 г.
„В общи линии сме съгласни с други проучвания, които показват намаляване на леда в Антарктическия полуостров и в района на глетчера Туейтс и остров Пайн в Западна Антарктида", казва главният изследовател от Центъра на НАСА за космически полети „Годар" Джей Зуоли. „Основните ни разминавания са за Източна Антарктида и за вътрешната част на Западна - там виждаме натрупване на лед, което превишава загубите в другите райони."
Изследването се противопоставя на предишни проучвания, включително на доклада на Междуправителствения панел на ООН за промяната в климата от 2013 г., който отдава покачването на морското равнище с 0,27 милиметра годишно на топящата се Антарктида.
Но ако тя като цяло не губи леда на сушата, откъде идва това покачване на морското равнище? Изследователите не са сигурни и предполагат, че има друг фактор, който все още не е отчетен.
Откритията показват колко трудно е да се измерят промените в Антарктида. Изследователите са анализирали вариациите във височината на антарктическата ледена шапка с помощта на радарни инструменти на два сателита на Европейската космическа агенция от 1992-а до 2001-а и на лазерни сензори на сателит на НАСА между 2003-а и 2008-а. Други учени също са забелязвали увеличаване на надморското равнище на Източна Антарктида, но погрешно са го отдавали на снеговалежи. Изследователите са използвали метеорологични данни още от 1979 г. насам, за да докажат, че ледените ядра в района всъщност стават по-дебели.
Антарктида може и да не допринася за повишаване на морското равнище, но изследователите предупреждават да не бързаме да се радваме, защото настоящите тенденции може да се обърнат в рамките на няколко десетилетия.
Mithrandir
на 04.11.2015 в 16:45:17 #2Действително, откакто се знае че НАСА са изфабрикували както кацането на луната, така и всички полети преди това, не е особено важно какво казват. От друга страна глобалното затопляне също е една огромна лъжа, целяща да източват пари от бюджетите на държавите за да се борят срещу него
iii_krv
на 03.11.2015 в 13:17:20 #1Абе и учените са едни учени, та маани- днес едно доказват- утре друго- коренно противоположно!!!