Четвъртото издание на "Часът на Земята" ще се случи на 26 март 2011 (събота), 20.30 ч. Рекорден брой от 134 държави и територии се включва официално. Те ще изключат осветлението си за един час в събота, 26 март, от 20.30 до 21.30 ч. В инициативата ще участват хиляди места на всички континенти. Ще притъмнеят 25 от най-големите градове в света и 79 столици. В България официално ще се присъединят 47 града, с три повече от 2010 г.

Започнал като кампания, приканваща жителите на Сидни да угасят осветлението за един час, "Часът на Земята" се разрастна и стана една от най-сериозните световни инициативи за борба с климатичните промени.

"Часът на Земята" започна през 2007 г. в Сидни, Австралия, където 2,2 милиона домакинства и фирми угасиха осветлението си за един час, за да покажат, че е време да се предприемат реални стъпки срещу промените в климата.

През 2008 г. това събитие стана глобално движение с повече от 100 милиона участници в 35 държави.

През 2009 г. в "Часът на Земята" се включиха един милиард души в 4189 града в 88 държави.

През 2010 г. "Часът на Земята" подобри рекорда си, защото в инициативата участваха 126 държави и територии и близо 1,3 милиарда души в повече от 4000 града, 56 столици, 8 от 10-те най-големи метрополиса в света, сред които Лондон, Ню Йорк, Париж, Москва, Токио, Пекин, Делхи, Сидни, Найроби, Рио де Жанейро, както и станцията „Дейвис" в Антарктика.

През 2011 г. идеята е да бъде насърчен всеки от нас да направи първи стъпки в ежедневието си към по-устойчив начин на живот и след датата 26 март, на която официално ще се състои "Часът на Земята".

По време на „Часът на Земята 2011" ще угасне осветлението на някои от най-познатите места на планетата - Айфеловата кула в Париж, Бранденбургската врата в Берлин, виенското колело Ландън Ай в Лондон, Ла Саграда Фамилия в Барселона, мостовете на Дунав в Будапеща, моста през Босфора в Истанбул, Ниагарския водопад, операта в Сидни, станцията Дейвис в Антарктида, Таймс Скуеър и Емпайър стейт билдинг в Ню Йорк, най-високата сграда в света Бурж Халифа в Дубай...

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви: "Посланието на "Часът на Земята" е просто. Климатичните промени тревожат всички нас. Решенията са ясни и по силите на хората, обществата, компаниите и правителствата по цялото земно кълбо. "Часът на Земята" е както предупреждение, така и лъч надежда.

Сред посланиците на „Часът на Земята" по света са австралийският топмодел Миранда Кър, певецът Том Джоунс, футболистът Франческо Тоти, актьорът Върн Тройър.

„Часът на Земята" получи подкрепата и на генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун, британският министър председател Дейвид Камерън, австралийският премиер Джулия Гилард, нобеловия лауреат архиепископ Дезмънд Туту, супермодела Жизел Бюндхен, актьорите Кейт Бланшет и Едуард Нортън, сър Ричард Брансън.

Приканваме и вас днес точно в 20.30 часа да се включите в инициативата и да изгасите осветлението у дома си за 1 час.