Алексения Димитрова е името на българския журналист, част от голям екип, награден с най-престижната американска награда Пулицър. Димитрова членува в международния консорциум на журналистите, който през изминалата година направи мега-разследването, наречено "Панама пейпърс".

Снимка 287976

Димитрова е журналист от в-к "24 часа", който беше българският партньор в изваждането на стотиците документи, които разкриха сметките на обществени личности, политици и бизнесмени в офшорни зони. Димитрова е вторият българин с най-престижния медиен приз. Миналата година фоторепортерът от "Ройтерс" Стоян Ненов беше отличен за работата му в екип по отразяването на бежанската криза. 

Българин взе "Пулицър" за фотография

Българин взе "Пулицър" за фотография

Отличието е за фотографа на "Ройтерс" Стоян Ненов

Като цяло журналистите, разследвали остри обществени проблеми бяха отличени с най-престижната американска награда за журналистика. Пулицър получиха разследвания за масови злоупотреби с извеждане на бедни хора от домовете им до благотворителната дейност в кампанията на президента Доналд Тръмп. Отиличено беше и разследване за намесата на Русия в американските избори и политика.

"Ню Йорк дейли нюз" и онлайн платформата "ПроПублика" (ProPublica) са наградените в категория "За служба на обществото". 

Дейвид Фарентолд от "Вашингтон пост" прибира приза за репортажи по национално значими теми "заради създаването на модел за прозрачна журналистика при отразяването на политическа кампания, докато в същото време поставя под съмнение твърденията на Доналд Тръмп за щедростта му към благотворителни организации".

Екипът на "Ню Йорк таймс" оглавява категорията "Международни репортажи" за отразяването на "усилията на Владимир Путин да разпространява властта си в чужбина и разкриването на техники, включващи убийства, онлайн тормоз и подхвърлянето на "доказателства", водещи до обвиняването на опонентите му". Изданието прибира и още една награда.

Пеги Нунън от "Уолстрийт джърнъл" - един от най-отличаваните журналисти през последните години, е победител в категорията "Коментарна колона" за своята Declarations, която списва всяка седмица от 2000г. насам. Нунън е и авторка на девет книги за американската политика, история и култура.

Отново дългогодишен журналист - Хилтън Алс, който пише в "Ню Йоркър" от 1989г., работи там от 1994г. насам и е театрален критик в списанието от 2002г., е носител на Пулицър за художествена критика.

Работещият на свободна практика фоторепортер Дейвид Бирихюлак е награден за новинарските си снимки в "Ню Йорк таймс".

Колегата му от "Чикаго трибюн" И. Джейсън Уамбсганс получи приз за репортажна фотография заради снимките, с които разказва историята на 10-годишно чернокожо момче и майка му, бореща се да го върне към нормален живот след като случайно е ранено по време на улична престрелка. 

В артистичните категории победителите са:

Художествена литература: The Underground Railroad от Колсън Уайтхед

Драма: Sweat от Лин Нотейдж

История: Blood in the Water: The Attica Prison Uprising of 1971 and Its Legacy от Хедър Ан Томпсън

Биографии/автобиографии: The Return: Fathers, Sons and the Land in Between от Хишам Мейтар

Поезия: Olio, от Тиехимба Джес

Документалистика: Evicted: Poverty and Profit in the American City от Матя Дезмънд

Музика: Angel's Bone - опера от Ду Юн