Българската литература може и да не е сред най-комерсиалните в света, но носи в себе си дълбочина, духовност и уникален глас, който все по-често отеква извън пределите на родината. Признанията не са само медали, статуетки или титли - те са доказателство, че думите ни имат сила, че нашите истории са значими, и че българският език - този, който празнуваме на 24 май, може да достигне и най-далечните кътчета на света.

3 български книги за уикенда

3 български книги за уикенда

По случай 24 май

От древните ръкописи до съвременните романи, български писатели са намирали начин да бъдат чути, макар понякога твърде късно. Някои от тях са признати още приживе, други - посмъртно. Но всички доказват едно: българското слово има място на световната сцена.

Елисавета Багряна - гласът на българската жена

През 40-те години на XX век Елисавета Багряна става първата българска авторка, номинирана за Нобелова награда за литература. Поезията ѝ е преведена на множество езици, включително френски, немски и испански. Впечатлява със силния женски глас и дълбоката емоционалност, което я прави разпознаваема в Европа.

Илия Троянов - мост между България и света

Роден в България, израснал в Германия и Африка, Илия Троянов пише на немски, но не забравя корените си. Романът му "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" е преведен на десетки езици и екранизиран, а други негови произведения печелят престижни литературни награди в Австрия и Германия. През 2006 г. той получава Немската награда за книга - едно от най-големите отличия за немскоезични автори.

Георги Господинов - най-признатият съвременен български писател

Георги Господинов донесе на България историческо признание. През 2023 г. романът му "Времеубежище" печели най-престижната европейска литературна награда - Международния Букър. Това е първото подобно отличие за български автор, а книгата му е преведена на над 25 езика. Господинов е считан за един от най-ярките представители на съвременната европейска литература, с текстове, които разкриват носталгия, хумор, травма и идентичност.

Алек Попов, Захари Карабашлиев, Теодора Димова - новото поколение

Те не са (все още) носители на "големи" награди, но книгите им се превеждат, издават и четат по цял свят.

Александър Шурбанов - посланик на българската поезия

Като преводач и поет, Шурбанов е носител на множество международни отличия. Благодарение на него, Шекспир, Дилън Томас и други англоезични поети говорят на български, а родната ни поезия - на английски.

"Времеубежище" на Георги Господинов спечели награда Букър

Георги Господинов направи най-хубавия подарък на България за 24 май

Едно наистина голямо признание, което получи "Времеубежище"

Български книги на международните сцени

През последните години български писатели участват във все по-големи световни форуми - Франкфуртския панаир на книгата, Лондонския книжен салон, литературни фестивали в Париж, Мексико, Ню Йорк. Това е знак, че българската литература вече не е изолирана, а все по-активно търсена и четена.