Трябва да сме прибрали саксиите с цветя от балкона или градината, защото живакът на термометъра вече пада и под нулата. Но това да ги сложим на топло не е достатъчно за съхраняването на растенията през студените месеци.

Съветите на вещите градинари са свързани още с торенето, поливането, светлината, температурата в помещението с цветя, дори и с леко странни на пръв поглед неща:

1. Важно е да знаем, че грижите не са еднакви за всички растения. Затова трябва да се съобразяваме със специфичните изисквания и нужди на всяко. Някои спят и не е необходимо да се поливат, на други пък малко вода няма да им навреди.

Картофена палма

2. Приемливата температура, при която цветята виреят през зимата, е между 7 и 15 градуса. Така че при голям студ или трябва да ги „затоплим", или да ги преместим в по-топло помещение, за да не измръзнат.

3. Цветята трябва да са на достатъчно разстояние от отоплителните уреди - радиатори, печки, духалки, дори климатици. Ако листата им започнат да жълтеят и капят, значи са твърде близо. Същият ефект се получава и ако са позиционирани на място, където става теченение.

4. Не е за подценяване и мястото, където ще са аранжирани саксиите и съдовете с цветя. Добре е да са максимално близко до светлината. Подходящи са южните или източните прозорци. Може да са разположени в цветарници, които да са поставени в близост до тях. Разбира се, когато жилището е ориентирано повече към запад или север, пак има вариант растенията да са на светло.

5. Цветята през този период не се торят. Тъй като през кратките зимни дни светлината е по-слаба, растежът на стайните растения се забавя и те не се нуждаят от много храна за фотосинтеза.

6. Не се поливат често и обилно, защото излишната вода изпълва въздуха в почвата, като лишава корените от кислорода, от който имат нужда, за да се развиват добре. При преполиване корените лесно загниват. Най-добре е с ръка да пипнем почвата и когато установим, че горният слой е прекалено сух, само тогава да ги полеем или да сипем малко вода в паничката на саксията.

7. Цветята могат да взимат и лек душ, няма да измръзнат. Заради затворените помещения през зимните месеци, в повечето жилища въздухът е изключително сух и влагата от растенията бързо се изпарява. Леко напръскване на листата с вода ще им се отрази добре.

8. Грижите за цветята, които спят, определено са по-различни. Някои, като картофената палма например, остават само саксия, пълна с пръст. Зелената част на растението пожълтява и постепенно пада. Спокойно можем да я пъхнем на някое ниско и по-тъмно място. Дори не е необходимо да я поливаме. Но и да й сложим малко вода - 1-2 пъти, няма да й навредим. Каменното цвете също си подремва, както и орхидеите. На каменното цвете първо му спира цъфтежът, а след това постепенно залинява и зелената му част. На орхидеите пък им опадат само цветовете. Тези две растения не е задължително да презимуват на тъмно, а само да им се разреди поливането и да не са изложени на пряка слънчева светлина.

Каменно цвете

9. Пускайте им музика, говорете им... Колкото и странно да звучат тези съвети, те работят. Растенията усещат отношението на околните и това им се отразява. Когато са пренебрегнати, те линеят. Когато са обичани, те цъфтят и избуяват!/Lifestyle.bg

Орхидея