Топ кулинарят Андре Токев, който беше жури в първия "Мастър шеф" у нас, разказва в интервю пред "Жълт Труд" как е хванал този занаят, с какво е популярна българската кухня и какво меню предпочитат известните.

Г-н Токев, как се ориентирахте към кулинарната професия? Кога и как решихте, че искате да ставате професионален готвач?

- Отначало бе като хоби, но с времето направих от хобито професия.

Имаше ли някой у дома, от когото сте взели първи готварски уроци - баба, дядо?

- Да, двете ми баби - от Германия и България. Първо помагах на германската ми баба да правим кнедли и коледни сладки - тогава бях на 4-5 години.

Чие име носите? Андре е по-скоро немско име, отколкото българско?

- Нося име, което е избрано от майка ми и няма конкретна връзка с никого.

Как се става мастър шеф, вие как станахте?

- С много работа, търпение и дисциплина.

Доволен ли сте от току-що завършилото издание на "Мастър шеф" у нас? Каква е вашата оценка?

- Да. Доволен съм, че предаването възбуди интереса на зрителите и най-вече, че подобри кулинарната култура на българина. Дори децата в детските градини се вживяват в ролята на мастър шеф и силно се надявам, че интересът към професията ще се повиши.

Изненада ли ви някой от участниците с ястие или подход, който чухте и видяхте за първи път?

- Не, но в някои случаи, като наблюдавахме начина им на работа, очакванията ни бяха негативни, но накрая резултатите бяха перфектни.

Вие научихте ли се на нещо ново от участниците в конкурса? Какво е то?

- Имаше интересни съчетания на продукти.

Да си готвач е призвание, но трябват и специфични готварски умения, а също естетика, дори философия. Коя част от приготвянето на едно ястие ви е най-интересна?

- Да създадеш едно ястие с хармония на продуктите, да го приготвиш в най-добрата му визия и получиш позитивни думи от гостите ти.

Забавно ли ви е, когато готвите?

- Да, винаги ми е забавно - готвенето е удоволствие. Всяко приготвено ястие е предизвикателство за мен, дори и когато готвя вкъщи.

Случвали ли са се фалове или комични моменти от вашата практика? Разкажете.

- Много са и не зная откъде да започна, но повечето са комични случки. Фалове не мога да си позволя, ако се случат, ги поправяме на момента.

От контактите ви с чужденци разбрахте ли доколко им е позната българската кухня? Тя популярна ли е в чужбина и с какво?

- Не мога да кажа, че е много популярна, като например френската или италианската. В чужбина най-вече е популярна с шопската салата, ракията и, разбира се, киселото мляко и българското саламурено сирене.

Нашата, българската кухня, е специфична. Кои наши ястия познават и ценят най-много чужденците?

- Според мен не е толкова специфична. Това е балканска кухня. Ястията не са толкова сложни за приготвяне. Разбира се, има стари рецепти, които са много сложни, но те са загубени във времето поради различни причини.

Готвили сте за ВИП гости в хотел "Хилтън". На кого сготвихте най-неочакваното за вас ястие? Какво бе то?

- При мен неочаквани ястия няма, защото са изпробвани и тренирани дълго време преди да бъдат включени в моето меню.

Какви блюда ви поръчаха например Ангела Меркел и Шарън Стоун? Къде се случи това?

- В хотел "Валдорф Астория", Берлин. Нормално е да имат изисквания за любими плодове или паста. Това е част от техния режим на хранене, от който пък зависи тяхното настроение и кондиция. И така се радваш, че от теб зависи в какво настроение ще бъдат тези хора. Известните личности не са претенциозни, просто имат определени изисквания, които са важни за професията им. Правил съм меню за официални вечери и обяди, на които е присъствала Ангела Меркел. И когато тя си тръгва и казва, че храната е била невероятна, целият ми ден минава добре. Повече от това не ми трябва.