"Митът, че в интернет може да се открие всичко и да измести тотално книгата, ще се разруши до двайсет години", смята писателят и преподавател в НБУ Йордан Ефтимов.
Жените четат повече от мъжете, които никога не купуват книга за подарък, защото смятат това за непрестижно.
Най-купуваните книги в България са готварските, следвани от сборниците с диети и съветите за взаимопощ, разкрива писателят пред "Стандарт" книжните тенденции.
Според него българската литературна класика остава недооценена и никой не се опитва да я интерпретира по модерен начин.
"Например "Немили-недраги" има невероятен потенциал, ако бъде извадено от нафталина, в който го вкарва образователната система. Там има толкова неща, които могат да бъдат отнесени до съвременните български емигранти по света."
"Ако те бъдат изведени със средствата на други изкуства, да предизвикат нови идентификации, може да се получат истински стойностни творби. За да докажа, че това не е голословно твърдение, ще ви дам пример със "Зона Замфирова"- най-гледаният сръбски филм за всички времена. А е направен по повест на съвременник на Каравелов."
"Едно невероятно ново детско филмче за Ян Бибиян например, ще бъде хит в България и ще се види, че и нашата литература е имала потенциал да произвежда качествени неща."
За съжаление на писателя, опитвайки се да осмислим съвремието си сме се хвърлили да правим филми и книги преди всичко за мутрите.
"Но и там не постигнахме нищо. Не мога да посоча нито един филм или книга - цялата тази книжна продукция за мутри и мафия за мен е крайно незадоволителна."
Дори и при някои от най-утвърдените ни съвременни писатели се забелязват слабости в традиционни авторски умения и похвати.
"Много малко от тях умеят да създават интересен сюжет. Пълно е с автори, които просто не могат да изградят напрежение, да те накарат да продължиш напред, да се заинтересуваш какво ще стане." е скептичната присъда на Ефтимов.
dvv
на 12.05.2008 в 22:41:18 #8Ето още едно доказателство, че Ефтимов не само че не става за преподавател, но и не може да се изразява така, че младото поколение да го разбере! Той не е виновен човека, казано е: "Не можеш да научиш старо куче на нови номера!". Ама и журналистите са хитреци, вместо да оставят стареца да си гледа внуците, те се забавляват да публикуват неговите old school постулати. В заключение, противно на установената практика по форумите, ще си кажа името, понеже не се крия - Димитър Владиков. И за разлика от дядо Данчо имам хем сайт, хем блог. Опаааа, той може би не знае какво означава тази чуждица, завалията!
ALIVE_DEVIL
на 12.05.2008 в 09:42:50 #7Ами, аз съм типичния пример за млад човек, който мисли, че в практиката е истината...Ако работиш дадена професия 5 години ще си в пъти по-професионалист отколкото да я учиш на теория... Това се дължи до голяма степен на пълния провал на образователната ни система Всеки, завършил наскоро или все още следващ, в който и да е университет, знае за какво става дума. Прав си за липсата на стимул. Може би 80 % от хората, които познавам работят всичко друго, но не и по специалността си...
Велизарката
на 11.05.2008 в 22:17:55 #6Хубава теоретична постановка защо книгата е хубаво нещо, обаче действия трябват, не приказки. Шибни на ученика няколко двойки и да видиш на какъв прекрасен литературен език ще започне да пише. Сега сигурно с по 3 правописни грешки в изречение си получава 4-ката и самодоволно дърпа козче в двора на училището. Не може само отличници да има, сори. Тамън тези с 6-ците ще получат по-заслужено внимание. В България от 10 човека (тези под 50 годишна възраст) 6-7 са висшисти. В градовете сигурно е 8-10 . Учил не доучил - висшист. Така девалвират образователните степени, знанието се обезценява. Масово схващане е, че образованието е само за "тапията" и че всичко се научава от практиката и живота, което са пълни глупости, поне ако човек има малко по-високи цели в живота. По-правилно е да се каже, че образованието дава само основата и първите 50% от знанията. Обаче малките нямат стимул да учат, да се развиват, а родителите им са деградирали от прехода. Така че с приказки и сладкодумни философски трактати, които само констатират нещата, няма да стане.
Mo4kata
на 11.05.2008 в 21:22:32 #5Armoured Saint, п3пино
Armoured Saint
на 11.05.2008 в 17:22:44 #4Малко ще сменя темата, тази дискусия за "двайсет" и "двадесет" е прекрасна, но все пак в статията се говори за друго Та за четенето на книги - интернет не може изцяло да замести книгата по ред причини, като може би най-важната е, че интернет е преди всичко средство за масова информация и комуникация, а книгата описателно средство за излагане на определени идеи. Пример - в интернет влизам почти всеки ден и научавам хиляди неща, но после ги забравям дори и да ги прочета 10 пъти, остава само основното. Докато има книги, които никога няма да забравя, защото ми е харесала идеята и начина на изразяването й. А за това, че българите не четат книги, по-скоро е вярно твърдението "повечето хора по света не четат книги".
I
на 11.05.2008 в 17:04:51 #3И "двадесет" и "двайсет" са правилни. Стига глупости. Купувайте си правописни речници и разсъждавайте по-малко. Моля.
Велизарката
на 11.05.2008 в 16:17:57 #2p3pino, не съм много сигурен дали "двайсет" някога е било изобщо дублетна форма на "двадесет", за да остане само едната. Изобщо не си губя времето да гледам новини по телевизията, така че може да са споменали нещо за промяна на формата - не споря. Но не ми се вярва да са махнали дублетните форми. По-скоро са вкарали нови. Колкото и да опростяват писмения език, винаги ще има галфони, за които не е достатъчно "разговорно". Да не говорим, че като ще е гарга, да е рошава !!! Тоест правилното е "двайсе", а не "двайсет".
Велизарката
на 11.05.2008 в 14:13:15 #1"Митът, че в интернет може да се открие всичко и да измести тотално книгата, ще се разруши до двайсет години" Не се ли пише двадесет ?! Поне в такива статии гледайте да няма шокиращи правописни грешки !