"Митът, че в интернет може да се открие всичко и да измести тотално книгата, ще се разруши до двайсет години", смята писателят и преподавател в НБУ Йордан Ефтимов.

Жените четат повече от мъжете, които никога не купуват книга за подарък, защото смятат това за непрестижно.

Най-купуваните книги в България са готварските, следвани от сборниците с диети и съветите за взаимопощ, разкрива писателят пред "Стандарт" книжните тенденции.

Според него българската литературна класика остава недооценена и никой не се опитва да я интерпретира по модерен начин.

"Например "Немили-недраги" има невероятен потенциал, ако бъде извадено от нафталина, в който го вкарва образователната система. Там има толкова неща, които могат да бъдат отнесени до съвременните български емигранти по света."

"Ако те бъдат изведени със средствата на други изкуства, да предизвикат нови идентификации, може да се получат истински стойностни творби. За да докажа, че това не е голословно твърдение, ще ви дам пример със "Зона Замфирова"- най-гледаният сръбски филм за всички времена. А е направен по повест на съвременник на Каравелов."

"Едно невероятно ново детско филмче за Ян Бибиян например, ще бъде хит в България и ще се види, че и нашата литература е имала потенциал да произвежда качествени неща."

За съжаление на писателя, опитвайки се да осмислим съвремието си сме се хвърлили да правим филми и книги преди всичко за мутрите.

"Но и там не постигнахме нищо. Не мога да посоча нито един филм или книга - цялата тази книжна продукция за мутри и мафия за мен е крайно незадоволителна."

Дори и при някои от най-утвърдените ни съвременни писатели се забелязват слабости в традиционни авторски умения и похвати.

"Много малко от тях умеят да създават интересен сюжет. Пълно е с автори, които просто не могат да изградят напрежение, да те накарат да продължиш напред, да се заинтересуваш какво ще стане." е скептичната присъда на Ефтимов.