За книгата:
Сгодена за мъж, когото не познава, Божур намира израз на желанията и копнежите си в лиричните стихове на китайската опера „Павилионът на божурите".
Подобно на главната героиня, Божур е дъщеря на заможно семейство и води уединен начин на живот, подчинен на строги правила на поведение. Момичето с нетърпение очаква постановката на любимата си опера в градината на семейното имение. По време на представлението тя вижда сред публиката мъж, в когото се влюбва от пръв поглед.
Така започва незабравимото пътуване на Божур в света на любовта и душевните терзания, което ще я преобрази от крехка девойка в силна и мъдра жена.
Книгата ни отвежда в екзотичния и мистичен Китай през ХVІІ век, когато страната е разтърсена от политически, социални и културни промени.
Основаващ се на реални исторически събития, „Любовта на Божур" е необикновен разказ за източните схващания за човешкото битие и безсмъртието на писаното слово и любовта.
За авторката:
Лиза Сий е родена в Париж, но израства в Лос Анджелис. Дете на американка и китаец, тя е прекарвала много време с роднините си в Китайския квартал, който приема за свой роден дом.
Майката на Лиза Сий е писателка, но именно роднините й по бащина линия я вдъхновяват да напише първата си книга „На златната планина. Стогодишната история на моето китайско-американско семейство".
Книгата проследява животa на прадядо й - Фонг Сий, който преодолява безброй житейски несгоди, докато се установи в Америка, където става патриарх на Китайския квартал в Лос Анджелис.
Лиза споделя, че никога не се е замисляла особено за произхода си. Но когато написала първата си книга, хората я питали все по-често: „Ти американка ли си или китайка?"
Заради факта, че няма силно изразени азиатски черти, била аутсайдер в Китайския квартал. Същото се получило и при посещенията й в далечната източна страна. Всичко й се струвало толкова познато и уютно, но отново хората не я приемали като една от тях.
В същото време авторката категорично заявява, че не е типичен представител на бялата раса в САЩ. „Пиша и се опитвам да намеря себе си, да разбера къде се вписвам", обяснява тя.
С любов към китайската култура
Докато прави задълбочени проучвания и събира материали за „На златната планина", на Лиза й хрумва идеята за написването на първия й роман - „Цветна мрежа", който се превръща в национален бестселър и е включен в класациите на Ню Йорк Таймс и Лос Анджелис Таймс за най-добри книги за 1997 г.
За „Цветна мрежа" писателката е номинирана за наградата „Едгар" за най-добър дебютен роман. Следват другите две криминални заглавия от същата серия - „Интериорът" и „Костите на дракона". С тях Лиза Сий се утвърждава като писателка, за която критиката не пести суперлативи, включително я сравняват с Ъптън Синклер и Конан Дойл.
Междувременно авторката организира редица инициативи, имащи за цел популяризиране не само на традиционната китайска култура и изкуство, но и на културната история на китайските емигранти в САЩ.
През 2001 г. Организацията на американските жени от китайски произход й връчва наградата „Жена на годината", а през 2003 г. получава отличие за дейността си от Музея на американците от китайски произход.