Вие сте под постоянно напрежение. Чувствате се неудовлетворени и изнервени. Имате проблеми със съня. И все нещо ви тревожи. Познато ли ви звучи?

Тогава, нека си го кажем направо - вие сте поредната жертва на стреса!

Все повече зачестяват случаите на безпокойство и депресия в следствие на ежедневното напрежение. Ако сте заобиколени от хора, но се чувствате сами, или сте обсипани с хиляди съвети, но все пак не можете да решите проблемите си, то тогава тази книга е за вас.

Претоварването с информация, лошите новини, самотата, липсата на самочувствие, страхът от остаряване са само част от стресовите фактори в нашия живот. Клиничният психолог Линда Блеър използва реални случаи от практиката си, за да представи най-честите причини и последици от забързаното ежедневие.

 

Какво ни пречи да решим собствените си проблеми и допринася за повишаването на стреса? Според Линда това са:

Свръхинформираност - отвсякъде сме затрупани с информация. Но дали тя е вярна, проверена и анализирана? Дали всъщност информацията не е поредният източник на напрежение и объркване?

Скоростта, с която напредва науката - тя е по-голяма от скоростта, с която успяваме да усвоим и приемем новите научни достижения.

Голямата мобилност - колкото повече възможности имаме да се местим от място на място, толкова по-трудно установяваме стабилни и добри отношения с околните.

Тенденцията да живеем сами - напоследък все повече хора предпочитат да живеят сами и се страхуват да се обвържат. Това води до създаването на вредни навици, които водят до негативно мислене и стрес.

Твърде много прекъсвания - заобиколени сме от много неща, които ни разсейват. А загубата на концентрация често е причина за смущения в съня и стрес.

Властта на медиите - начинът, по който медиите представят събитията, е основен причинител на стреса. Обикновено водещите новини са лоши, което ни кара да мислим, че светът около нас е ужасен.

Смесване на „искам" с „нуждая се" - често искаме да притежаваме нещо, от което смятаме, че се нуждаем. И когато е трудно да го получим, се изнервяме и притесняваме.

Основавайки се на двайсет и пет годишния си опит, Линда Блеър предлага изпитани техники, с които да преборите шестте основни проблема, свързани със стреса. На всеки проблем е посветена отделна глава от книгата. Откровено и разбираемо, авторката обяснява как да се справите с:

  • Безсънието и другите смущения на съня;
  • Безпокойството и пристъпите на паника;
  • Негативното мислене;
  • Нещастното минало;
  • Изгубеното удовлетворение;
  • Склонността да се връщаме към вредните навици, след като вече сме преборили.

В „Да си го кажем направо" ще намерите лесни, но ефективни упражнения, които можете да изпълнявате по всяко време. Всъщност тук дори е показано как да си направите наръчник за собственото си лечение.

Линда Блеър признава, че не вярва в излишното усложняване на нещата, защото модните слова не решават проблемите. Затова тя е положила усилия да избягва професионалния жаргон и да описва всичко колкото се може по-непосредствено и просто. А нейният земен стил правят труда й лесен за четене и разбиране.

Разбира се, не трябва да се заблуждавате - тази книга служи само като начало. Целта й е да ви даде старт, за да поемете отново контрола върху собствения си живот и да възстановите баланса в него по-бързо и лесно. Благодарение на практичните съвети „Да си го кажем направо" ще ви окуражи да мислите по-позитивно и да преборите проблемите.

Усилията наистина си залужават! След като прочетете тази книга, със сигурност ще заявите: „Да си го кажем направо! Мога и сам да се справя със стреса!".

 

За авторката:

Линда Блеър има дипломи по психология от Кембридж, Харвaрд и болницата Моудсли.

Тя е клиничен психолог със специалност когнитивна терапия и изнася лекции в различни университети по въпросите, свързани със стреса. Води седмична рубрика в „Гардиън" и месечни колонки в списанията „Сайколъджис" и „Джуниър".

Линда Блеър има статут на експерт към Британското психологическо дружество и на привилегирован експерт - професионална квалификация във Великобритания, която се присъжда от Националния научен съвет на специалисти, които практикуват и развиват дадена област.