Навикът на работещите във Facebook да цензурират снимки на произведения на изкуството от комичен придоби сюрреалистичен характер, след като платформата наложи цензура на коледни картички с нарисувани елени, червеношийки и катерици, носещи духа на предстоящия празник. От социалната мрежа не обясниха на какво се дължи цензурата, но случаят породи поредната вълна от негативни коментари относно свободата да се изразяваме.
Цензурата е стар познайник на Facebook. Един от най-известните случаи е от месец май миналата година, когато беше блокирана снимка на известната скулптура на Малката русалка в Копенхаген, тъй като била "прекалено разголена". Само четири месеца по-късно социалната мрежа понесе критика заради случая със скицата на човешка ръка от ренесансовия художник Ханс Холбайн-младши - защото нарушавала правилата на Facebook заради безспорно "сексуалния си подтекст".
Реакцията на потребителите беше недвусмислена: те качиха в профилите си репродукции на скици на ръце от Холбайн и Леонардо да Винчи. Тогава стана ясно, че случаят не е просто грешка на алгоритъма, който социалната мрежа използва, за да открива и премахва постове или снимки с наистина обидно съдържание, а на реален човек, който е решил, че скицата на ръка е неподходяща.
![Малката русалка в Копенхаген](https://webnews.bg/uploads/images/42/5042/325042/640x.jpg?_=1549977947)
Източник: Wikipedia
Малката русалка в Копенхаген
Няколко дни по-късно пък се разрази истинска война, когато Facebook стовари тежката си "присъда" върху известната фотографията на Ник Ут, показваща ужасите на Войната във Виетнам.
Последната куриозна случка е блокирането на комплект коледни картички, които шотландска художничка не успя да качи на страницата си, заради "сексуалното" им съдържание.
Джаки Чарли, която е нарисувала празничните картички, споделя пред Гардиън, че "избухнала в смях", когато видяла съобщението, че Facebook не може да допусне качването на картичките на официалната й страница. На една от тях е изобразена червеношийка в снежна празнична обстановка. Останалите картички са с катерица и елен.
"В картичките няма нищо, което да се смята за неприлично или недопустимо. Няма никакви провокиращи думи нито на самите картички, нито в тяхното описание. Рисунката с червеношийката е кръстена просто "Червеношийка" и т.н.", казва илюстраторката, която се издържа от изкуството си.
![Червеношийката на Джаки Чарли](https://webnews.bg/uploads/images/43/5043/325043/640x.jpg?_=1549977947)
Източник: От Facebook
Червеношийката на Джаки Чарли
Джаки Чарли остава без отговор на запитването си до екипа на Facebook защо се случва всичко. Въпреки че забраната над прословутите картички е вече вдигната, този на пръв поглед незначителен случай стана повод за поредните разгорещени дебати относно свободата на словото, разпространението на новини и цензурата във Facebook.
Хората, критикуващи Facebook, се чудят как скица на ръка от Холбайн или пък скулптурата на Малката Русалка се цензурират, а платформата съвсем целенасочено позволява опити за самоубийство да станат обществено достояние чрез новата лайв стрийм функция на сайта.
Според Facebook това е така, защото, когато приятелите на потенциален самоубиец видят видеото, те ще му помогнат.
Миналата година пък най-големият норвежки вестник Aftenposten разкритикува Марк Зукърбърг за това, че "злоупотребява с позицията си" и го нарече "най-могъщият редактор на планетата". Повод беше свалянето на световноизвестната снимка на Ник Ут, фотограф на АП, отличена с награда Пулицър, от войната във Виетнам на момиче, което бяга след атака с напалм.
В резултат много норвежци публикуваха снимката в знак на протест. Администраторите на мрежата обаче свалиха фотографията от всички акаунти. Тогава сътрудник на норвежкия премиер Ерна Солберг заяви, че Facebook не може да продължава да цензурира световната история.