Правителството на Зимбабве обяви планове за унищожаване на 200 слона в опит да управлява нарастващия брой животни на фона на продължаващата тежка суша.
Изчислено е, че Зимбабве е дом на близо 100 000 африкански слона (вид Loxodonta), но говорейки в парламента, министърът на околната среда на страната Ситембисо Ниони казва, че това са "повече слонове, отколкото е необходимо", съобщава Guardian.
В резултат на това, на ZimParks, които са органът за дивата природа на страната, сега е наредено от правителството да започне умъртвяването на 200 слона. Според генералния директор на ZimParks Фултън Мангваня, това трябва да се случи в региони, където е имало конфликт между хора и слонове. Това не е първият път, когато в Зимбабве се убиват слонове.
Източник: iStock
Първото голямо унищожаване е извършено през 1965 г., когато са изразени опасения относно въздействието на животните върху растителността, след като увеличаването на достъпа до вода води до бум на популацията. Друга поредица от унищожавания се случва през 80-те години, като последното е от 1988 г.
Този път решението идва на фона на продължаваща и тежка суша, за която се смята, че е причинена от Ел Ниньо, като властите в Зимбабве обявиха бедствено положение в цялата страна през април. В края на миналата година се смяташе, че тази суша е отговорна за смъртта на десетки слонове в националния парк Hwange, най-големият природен резерват в страната.
Източник: iStock
Това също доведе до масивен провал на реколтата и в резултат на това бързо влошаваща се продоволствена несигурност, която се прогнозира да продължи и през следващата година. Унищожаването на слонове, както и целта да се намали търсенето на водоснабдяване, може да представлява хранителен ресурс за, поне частично, справяне с кризата.
Още през август правителството на Намибия, което също обяви национално извънредно положение поради сушата, обяви планове да убие над 700 животни, включително 83 слона, за да осигури месо. "Ние водим дискусия със ZimParks и някои общности да направим като това, което направи Намибия", казва Ниони пред Гласът на Америка, "за да можем да унищожим слоновете и да мобилизираме жените може би да изсушат месото, да го опаковат и да гарантират, че стига до някои общности, които се нуждаят от протеина."
Източник: iStock
Има обаче опасения относно посланието, което правителството изпраща относно опазването на животните. "Слоновете са защитени от международни конвенции, като CITES (Конвенцията за международна търговия със застрашени видове). Те са част от световното наследство", твърди Фарай Магуву от Центъра за управление на природните ресурси.
"Те не са като козите, на които човек може просто да каже: "Искам да заколя коза и да си нахраня семейството". Има правила и процедури". От друга страна, природозащитникът и главен изпълнителен директор на Намибийската камара за околна среда Крист Браун посочва пред Guardian, че местообитанието в региона може да бъде сериозно засегнато, ако се позволи на популацията на слоновете да продължи да бъде безконтролна.
"Те наистина увреждат екосистемите и местообитанията", обяснява Браун, "и оказват огромно въздействие върху други видове, които са по-малко емблематични и следователно имат по-малко значение в очите на евроцентристките хора, които се грижат за опазването на градските кресла. Тези видове са толкова важни, колкото и слоновете."