Древен Египет, Китай и Месопотамия често са посочвани за най-дълго просъществувалите цивилизации. Но дали може все пак едно от тези общества да се посочи като най-древно?

Китай, намаляването на населението и какво се случва за първи път от 60 години

Какво се случва за първи път от 60 години в Китай

Страната се изправя пред сериозен проблем

Оказва се, че отговорът на този въпрос не е лесен, а причините са няколко. От една страна, съвременните историци и археолози не са единодушни, а от друга - всички велики цивилизации са имали периоди, когато са били управлявани от "чужденци", което усложнява въпроса дали трябва да се считат за непрекъснати цивилизации.

Не трябва да се забравят и очевидното - културата и порядките в началото на една цивилизация често се различават от тези в нейния край. В резултат много учени не смятат идеята за "цивилизация" за правилна. Вместо това те говорят за "култури и традиции".

Според повечето показатели, като писменост, създаване на градове и непрекъснати традиции, изглежда, че китайската цивилизация може би е най-дълготрайната. Спорно е обаче как трябва да се измерва тя.

Снимка 620536

"Зависи какво се влага в понятието цивилизация и как се определя езикът", казва Роуън Флад, специалист по археология в Харвардския университет и експерт по възникването на обществата в Китай.

Като пример той изтъква китайската писменост - форми на нейните символи, които се използват и до днес, са открити и върху артефакти с 3200-годишна възраст. А това са и най-ранните примери за писменост в Китай.

"Когато става дума за китайския писмен език, няма никакви противоречия, че има приемственост от преди около 3250 години до наши дни", казва още Флад.

Снимка 620537

Въз основа на това, както и на археологически останки от ранните държави на територията на днешен Китай, включително неолитните руини на културата Лянчжу в делтата на река Яндзъ, се твърди, че китайската цивилизация е на повече от 5000 години. Но някои историци смятат, че настоящето на Китай е твърде различно от миналото му, за да може да се определи като една непрекъсната цивилизация.

"Не мисля, че това, което се случва днес в Китай, е тясно свързано с нещата, които са се случили, да речем, преди 1949 г. (китайската революция под ръководството на Мао Дзъдун) или през 1911 г. (Синхайската революция, която слага край на последната китайска императорска династия)", казва пред Live Science Джулия Шнайдер, историк в Университетския колеж Корк в Ирландия.

"И кое всъщност е било китайско?", задава важният въпрос историкът, след което продължава: "Регионът обхваща огромна територия и много различни етноси."

Снимка 620538

Египет, както и Месопотамия, са основните конкуренти на Китай по отношение на древност и продължителност на съществуване. Счита се, че древноегипетската цивилизация е просъществувала около 3500 години.

Понякога обаче Египет е бил управляван от чужди династии, а йероглифите и египетската религия са имали различни форми в различните периоди.

В Месопотамия писмеността започва да се създава около 3200 г. пр. Хр. По този показател може да се смята, че съществуването ѝ е продължило приблизително колкото и това на египетската цивилизация.

Чернокожа ли е била Клеопатра - какъв е отговорът според Netflix

Чернокожа ли е била Клеопатра

Противоречие в African Queens: Queen Cleopatra

И в крайна сметка, учените са единодушни, че това, което се разбира под "цивилизация", трябва да се разглежда в по-общ смисъл, защото ако се погледне отблизо, "се губи фокусът". А хората имат право да очакват от историците да умеят да разделят историята на лесно разбираеми части и епохи, колкото и условно да е това понякога.