"Крайъгълен камък" нарече 2022 г. генералният секретар на ООН Антонио Гутереш. "Това е повод да отпразнуваме разнообразието, да открием нещата, които ни свързват и да се възхитим на постиженията на медицината, благодарение на които продължителността на живота се е увеличила, а смъртността на родилки и бебета - намаляла", казва още той в изявление в края на 2022 г.

Индия, Китай и кога се очаква населението на планетата да надмине 8 милиарда

Коя ще е най-многолюдната държава през 2023 г.

Жокер - не е Китай

Сред по-дългосрочните прогнози на организацията бяха, че до 2030 г. населението ще достигне 8.5 милиарда, 9.7 милиарда до 2050 г. и 10.4 милиарда до 2100 г. Още през настоящата 2023 г. се очаква Китай да бъде задминат от Индия като най-многобройната държава в света.

Сега става ясно, че населението на Китай е намаляло за първи път от 60 години, като националната раждаемост достига рекордно ниско ниво - 6.77 раждания на 1000 души. Населението през 2022 г. - 1.4118 милиарда - е намаляло с 850 000 спрямо 2021 г. Раждаемостта в Китай намалява от години, предизвиквайки множество политики, които се опитват да забавят тенденцията. Но седем години след отмяната на политиката за едно дете, тя навлезе в това, което един служител описва като "ера на отрицателен прираст на населението".

Коефициентът на раждаемост през 2022 г. също е намалял от 7.52 през 2021 г., според Националното статистическо бюро на Китай, което публикува данните във вторник, 17 януари. За сравнение, през 2021 г. Съединените щати са регистрирали 11.06 раждания на 1000 души, а Обединеното кралство - 10.08 раждания. Коефициентът на раждаемост за същата година в Индия, която е на път да изпревари Китай като най-населената страна в света, е 16.42. Смъртните случаи също превишиха ражданията за първи път миналата година в Китай. Страната регистрира най-високата си смъртност от 1976 г. насам - 7.37 смъртни случая на 1000 души спрямо 7.18 предходната година.

Снимка 602686

Източник: iStock

По-ранни правителствени данни предвещаваха демографска криза, която в дългосрочен план щеше да намали работната сила в Китай и да увеличи тежестта върху разходите за здравеопазване и други социални осигуровки. Резултатите от преброяване, провеждано веднъж на десетилетие, обявено през 2021 г., показаха, че населението на Китай нараства с най-бавния си темп от десетилетия.

Населението също намалява и застарява в други страни от Източна Азия, като Япония и Южна Корея. "Тази тенденция ще продължи и може би ще се влоши след Covid", казва Юе Су, главен икономист в Economist Intelligence Unit. Г-жа Су е сред експертите, които очакват населението на Китай да намалее още повече до 2023 г. "Високият процент на безработица сред младите хора и слабостите в очакванията за доходи могат да забавят още повече плановете за брак и раждане, намалявайки броя на новородените", добавя тя.

Снимка 602685

Източник: iStock

Според нея смъртността през 2023 г. вероятно ще бъде по-висока, отколкото беше преди пандемията поради инфекции с Covid. Китай отбеляза скок на случаите, откакто се отказа от политиката си за нулев Covid миналия месец. Тенденциите в населението на Китай през годините до голяма степен са оформени от противоречивата политика за едно дете, която беше въведена през 1979 г., за да забави растежа на населението.

Семействата, които нарушаваха правилата, бяха глобявани, а в някои случаи дори губеха работа. В култура, която исторически предпочита момчетата пред момичетата, политиката също е довела до принудителни аборти и според официална информация до изкривено съотношение между половете от 80-те години на миналия век.

Снимка 602683

Източник: iStock

Политиката беше отменена през 2016 г. и на семейните двойки беше разрешено да имат две деца. През последните години китайското правителство също предложи данъчни облекчения и по-добро здравеопазване на майките, наред с други стимули, за да обърне или поне да забави спада на раждаемостта. Но тези политики не доведоха до устойчиво увеличение на раждаемостта. Някои експерти казват, че това е така, защото политиките, които насърчават раждаемостта, не са придружени от усилия за облекчаване на тежестта на грижите за децата, като повече помощ за работещите майки или достъп до образование.

"Metamorph", MP-STUDIO, видео мапинг, Орлин Павлов и признанието, което получи проектът им в Китай

Българският проект, който впечатли Китай

Орлин Павлов влиза в главната роля на видео мапинга “Metamorph”

През октомври 2022 г. китайският президент Си Дзинпин превърна повишаването на раждаемостта в приоритет. Г-н Си каза на конгрес на комунистическата партия в Пекин, който се провежда веднъж на пет години, че неговото правителство ще "преследва проактивна национална стратегия" в отговор на застаряващото население на страната, предават от BBC.