Четенето на книги носи със себе си множество предимства - дава на хората възможност да изследват нови светове, разширява знанията и разбирането ни за света около нас.

За да отпразнува чудото на книгите и тези, които ги карат да оживяват, Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) установява 23 април като Световен ден на книгата и авторското право през 1995 г. Той обаче започва много преди това в Испания .

Значението на Световния ден на книгата и авторското право

По същество това е празник на удоволствието от книгите, четенето и разказването на истории. Световният ден на книгата и авторското право е признание за силата на книгите да пресичат пространството, времето и поколенията, обединявайки култури и свързвайки настоящето с бъдещето и миналото.

Снимка 661961

Източник: iStock

Литературата е мощен и ефективен инструмент за предаване на информация и знания по целия свят, насърчавайки културата, образованието и науката. Световният ден на книгата и авторското право е време нациите да споделят посланието, че книгите могат да помогнат за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени обществата по света. 

Франсис Сангорски, Рубаят, Великият Омар, Омар Хаям, Стенли Брей, Титаник и необикновената история за една книга

Проклятието на "Великият Омар"

Необикновената история на една потънала с Титаник книга

Произходът на Световния ден на книгата и авторското право

Отделянето на ден за празнуване на книгите води началото си от испанския писател Висенте Клавел Андрес. През 1922 г. той предлага идеята като начин да се отдаде почит на сънародника си Мигел де Сервантес. Четири години по-късно първото честване се случва на 7 октомври, рождения ден на Сервантес, но е преместено на 23 април, датата на смъртта му през 1930 г.

Снимка 661962

Източник: iStock

През 1995 г. Генералната конференция на ЮНЕСКО решава да отдаде почит на авторите и книгите по целия свят като начин да насърчи всеки да има достъп до книги. Изборът на 23 април изглежда логичен - освен че е датата на смъртта на Сервантес, това е и датата, на която умират Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега, наред с други видни автори. Освен това няколко изтъкнати писатели са родени на 23 април, което го прави символична дата в световната литература.

Световната столица на книгата на ЮНЕСКО

Всяка година от 2001 г. един град по света се избира за Световна столица на книгата на ЮНЕСКО за една година. Избраният град има за задача да извършва дейности през целогодишното си определяне за насърчаване на култура на четене и разпространение на нейните ценности сред всички възрасти и групи от населението във и извън националните граници.

Снимка 661959

Източник: iStock

Инициативата е предложена от Испания през 2001 г. и Мадрид е  определен за първа столица, последван от Александрия и след това Ню Делхи, припомня Hola. Градовете се избират всяка година от генералния директор на ЮНЕСКО след консултации с консултативен комитет, съставен от представители на международни организации, автори, библиотеки и издатели.

3 книги за уикенда от Маргарет Атууд, Дженифър Макмеън и Лаура Таласа

3 книги за уикенда

Фантастични светове и антиутопия

От 23 април 2024 г. Страсбург, Франция, ще бъде Световната столица на книгата и през следващите 12 месеца ще изпълнява своята програма за провеждане на различни дейности за насърчаване на култура на четене и използване силата на книгите за създаване на по-приобщаващи, мирни и устойчиви общества.