Преди няколко дни посрещнахме астрономическата пролет, уикендът стрелките на часовника отидоха с един час напред, а днес е първият ден на април и по традиция нямаме вяра на нищо, което ще чуем и прочетем. Все пак е Денят на шегата. И на шега или не, този празник продължава да съществува вече няколко века.

Цветът от червения килим на Оскарите, който ще е актуален тази пролет

Цветът от червения килим на Оскарите, който ще е актуален тази пролет

Ето кои звезди го носеха

Въпросът за произхода на този неформален празник си е все така спорен и надали някога ще имаме категоричен отговор кой и защо точно го е създал. А и сякаш не е чак толкова важно, нали всичко днес трябва да е забавно, шеговито и без да търсим дълбокия смисъл.

Но все пак фактите говорят, че в книгата "Кентърбърийски разкази" на Джефри Чосър 1932 г. за пръв път се споменава за традицията да се шегуваме с приятелите си именно в първия ден на четвъртия месец.

Снимка 710313

Източник: iStock

Друга теория с по-голяма тежест ни връща векове назад във Франция начело с крал Анри III, когато се приема Грегорианският календар. Тогава началото на новата година се измества от 1 април за 1 януари, но мнозина продължават да си празнуват по стар стил.

И тогава тези, които приели по-бързо новата традиция, започнали да се подиграват на останалите за това, че са старомодни и да им изпращат къде забавни, където леко язвителни поздравителни картички. Така се смята, че е започнал един обичай на 1 април да се шегуваме с близки и познати, който с годините се разпространява по целия свят.

1 април по света

Toй се отбелязва по различен начин и с различни обичаи. Например във Великобритания е прието да се нарича и Денят на глупците. В украинския град Одеса пък се провежда традиционния фестивал Хуморина вече повече от половин век.

В Пошла също е прието на 1 април никой да не вярва дори на думите на институциите, както и да не се захваща с особено сериозни дела. В Ирландия пък имат традиция да си предават "важно писмо" от жертва на жертва.

Снимка 710312

Източник: iStock

У нас център на хумора и забавлението е град Габрово и по традиция там на всеки 1 април се отбелязва и рождения ден на Дома на хумора и сатирата. Там когато и да отидем, със сигурност ще ни бъде забавно.

Най-запомнящите се шеги за 1 април

Една от първите документирани масови лъжи за 1 април е от 1698 г., когато се разпространява новината, че в лондонския Тауър ще се проведе "миене на лъвове". И това е първото доказателство, че британците си падат големи шегаджии, което и доказват многократно през годините.

През 1957 г. BBC излъчва репортаж, в който показва как в пограничен район на Швейцария се отглеждат спагети, които растат по дървета и храсти. Тогава тестеното изделие не е особено застъпено в британската кухня и някои от осемте милиона зрители на тази първоаприлска шега се обръщат към медията с въпроса откъде могат и те да се сдобият с подобни растения.

Снимка 710314

Източник: iStock

Това обаче далеч не е единствената шега, която медията си прави със своите зрители. През 1980 г. в първия ден на април им обявява, че една от емблемите на Лондон - часовникът Биг Бен, ще претърпи цялостна реновация и ще стане дигитален, припомня Sky History.

През 1965 г. вестник в Копенхаген излиза с новината, че парламентът е решил всички кучета в страната да бъдат боядисани в бяло, за да се виждат по-добре през нощта. Подобни примери в историята има още много и са добро подсещане, че не бива да приемаме всичко прекалено насериозно.