Писъщият ни приключенски дух кара нас, хората, да покоряваме най-високите планини и да се гмуркаме до най-дълбоките падини на Земята.
Освен самото приключение обаче, обичаме и да измерваме всичко - за да го подреждаме и класифицираме. Така е и с планините, и с върховете. А от последното измерване на връх Монблан пък става ясно, че върхът се е... смалил.
За последните две години най-високият връх в Западна Европа се е смалил с цели два метра. При последното измерване преди две години Монблан се е извисявал на 4807.81 метра, докато сега е 4805.59. И ако продължим да следваме педантично точността, френският първенец е по-нисък с 2.22 метра.
Източник: iStock
Според експерти топографи смаляването на върха се дължи на липсата на дъждове и горещото лятото. Защото немалка част от височината си дължи на натрупалия се сняг. Въпреки това, откакто Монблан подлежи на измерване - вече 22 години, това е най-ниската стойност, която е достигал.
По принцип височината на скалистия връх е 4792 метра, но реално тя се променя според количеството натрупан сняг, пише Reuters. Фарук Кадет от Leica Geosystems казва, че обичайно Монблан повишава височината си с около един метър в периода юни-септември.
Това обаче не се е случило тази година заради многото дни с положителни температури и рекордните 10 градуса, които бяха измерени там. В момента измерването се осъществява с GNSS сателитна система, която е изключително точна, докато преди години са използвани GPS, тригонометрични оценки и барометрични измервания, даващи отклонения с по няколко метра.