Да направим следния експеримент: взимаме смартфона си и тръгваме да си правим селфи. На коя страна ще е обърнато лицето ни? Почти сигурно е, че на лявата. Колкото и да е странно, тенденцията по-често да бъде изобразявана лявата страна на лицето е поне на няколко века.

Queviures Murria - магазинът в Барселона, който таксува туристи за селфи

Защо магазин в Барселона таксува туристи за селфи

Когато стане твърде пренаселено

През 1973 г. учени от Кембридж изследват 1474 портрета, рисувани от европейски художници между XVI в. и XX в. Оказало се, че 60 % от тях изобразяват хора, обърнати с лявата си страна към художника.

Изследователите от Кембридж решили да проверят дали така наречената "лява склонност" присъства и в по-ново време. За целта разгледали два албума на завършващи колеж от 1972 г., за да установят, че отново по-голямата част от младежите позират с лявата си страна към камерата.

Снимка 687504

Източник: iStock

В по-ново време същото важи за моментите, когато си правим селфите. И явно не само ние намираме лявата си страна за по-привлекателната - и хората, видели снимките, дават повече лайкове за онези кадри, на които фотографираният е с лявата си страна към камерата.

Снимка 687502

Източник: iStock

Какво е обяснението? Макманъс и Хъмфри, които са авторите на изследването на Кембридж от 70-те, предполагат, че при рисуваните портрети повечето художници за десничари и съответно рисуват по-лесно обърнат на ляво човек.

Снимка 687501

Източник: iStock

Изследване от 2017 г. дава още един аспект на това да предпочитаме лявата си страна - човешкото лице е асиметрично, а лявата му страна винаги е малко по-изразителна от дясната. По-емоционална. Което е най-убедителното обяснение за "лявата склонност" на човека, пишат IFL Science,