Ексцентрични, консервативни, луди по футбола и кошмарни по време на почивка - ето как често останалата част от Европа гледа на британците. Факт е, че има редица неща, които в културно отношение отличават хората, населяващи Обединеното кралство от техните приятели отвъд Ламанша.

Ирландска закуска, английска закуска и каква е разликата между двете (освен кървавицата)

Какво е "ирландска" закуска (и с какво е различна от английската)

И двете ни се струват апетитни

Храната

В Южна Европа, в страни като Испания, е обичайно за обяд да се седне на масата около 13 часа. Във Великобритания това се случва в късния следобед и всъщност не става ясно дали британците обядват късно или вечерят рано.

Това е може би заради обилната класическа английска закуска, която буквално е пиршество от храна. Включва бекон, яйца, наденички, картофи, черен пудинг (кървавица), боб и домати. Ако ни се струва твърде безвкусна, може да добавим кетчуп. А ако пък случайно ни остане място, винаги има кифличка.

А сред най-типичните за британците ястия е риба с чипс.

Снимка 629244

Източник: iStock

Първият лондонски ресторант, предлагащ тази храна датира от 1860 г., но то е било известно ястие и преди това - в романа на Чарлз Дикенс "Оливър Туист" например многократно се споменава кулинарната комбинация. Малко вероятно е да се разходите из някой град в страната и да не срещнете магазин за риба с чипс.

Напитките

Когато става дума за Обединеното кралство, няма как в съзнанието ни да не изникне традицията, свързана с чая. Консумирането на любимата на нацията напитка обичайно е между 15 и 17 ч., често поднесена със сладкиши или сандвич с краставица. А за да отидем на "следобеден чай" в някой от големите лондонски хотели, например като "Риц", трябва да сме облечени елегантно и да направим предварителна резервация. И, разбира се, да платим добра сума.

Снимка 629242

Източник: iStock

И няма как да не споменем и бирата. Ейлът е основният вид пиво в страната, но много характерна е и горчивата джинджифилова бира. Джинджифил, лимон, захар, вода и бирена мая - невероятна комбинация, често прибавена към нещо по-силно като уиски.

Шофирането

Когато чужденец е в Обединеното кралство, шансът да не се обърка е много малък. Докато в останалата част на Европа, а и на света, движението на превозните средства се извършва от дясната страна, във Великобритания е от лявата. Все пак трябва да се отбележи, британците са много внимателни и на всяко кръстовище може да се види надпис "Погледни надясно".

Снимка 629241

Източник: iStock

Несъответствието в движението може да се обясни с три възможни причини. Първата - средновековните турнири, при които състезателите са се държали вдясно от съперниците си. Втората - разграничението между класите, тъй като благородниците и рицарите са използвали лявата лента, докато по-ниските класи е трябвало да се вървят вдясно. И третата - фактът, че ездачите са използвали дясната си ръка, за да бичуват конете си.

Хуморът

В британския хумор малко теми са табу. Интелектуалните шеги и игрите с думи са много характерни, така че трябва да бъдем много внимателни, ако не искаме да се изгубим в разговора. Комедийната група Монти Пайтън, създадена през 1969 г. е сред майсторите на закачките, но Великобритания като цяло има богата история на ексцентричността.

Паричната единица

Британският паунд (GBP) е официалната валута на Обединеното кралство. Това е най-старата валута в света, която все още се използва. Стойността ѝ се колебае, особено с несигурността около Брекзит, но като цяло струва повече от един щатски долар или едно евро. За европейците почивката в Обединеното кралство обикновено е скъпа.

Снимка 629243

Източник: iStock

Галонът

Европейците броят в литри, но англосаксонските страни използват галона като единица за обем. Нарича се още имперски галон. 1 галон се равнява на 4,54609 литра.

Кралското семейство

Не е необичайно в повечето британски домове да открием снимка на покойната кралица Елизабет II, залепена като магнит на хладилника, гравирана на ключодържател или поставена в рамка в хола. Обществото не е склонно да поставя под съмнение монархията - дори и на фона на последните събития. Все пак, кралска особа, останала стабилна на трона в продължение на 70 години, няма как да не бъде почитана и ценена.

Елизабет Втора, коктейлите, конете и другите тайни за дълголетието на кралицата

Тайните за дълголетието на Елизабет Втора

Неслучайно е най-дълго управлявалият монарх в Англия

Извиненията

Британците обичат да се извиняват почти за всичко. "Съжалявам, че закъснях", "Съжалявам, че трафикът беше лош", "Съжалявам за дъжда". Явно, въпрос на възпитание и култура, както пише Showbizz Dail.