Различни народи - различни традиции. Докато някои се приемат с разбиране от останалите, други винаги са предизвиквали възмущение и неразбиране. Точно както фактът, че в Южна Корея готвят и ядат кучета. Но това скоро ще остане в миналото.

Законовите промени в Южна Корея, с които всички ще станат по-млади

Как всички в Южна Корея ще се подмладят с година или две

Този път искат да са като другите

Тази седмица парламентът на страната прие с голямо мнозинство законопроект за забрана на продажбата и консумацията на кучешко месо. Това е първата стъпка към така чаканата промяна, която ще сложи край на спорната вековната практика, предизвиквала неведнъж гнева на различни природозащитни организации.

В миналото яденето на кучешко месо е било много по-разпространено в Южна Корея, докато днес е по-скоро изключение. Необичайният деликатес се предлага в малко ресторанти и се консумира предимно от по-възрастните корейци, защото по-младите приемат четириногите като домашни любимци и не им се нрави идеята те да се убиват, често нехуманно, и да се консумират наравно с кокошки, крави и други животни.

Снимка 608838

Източник: iStock

Процентът на семействата, които притежават кучета в страната, също сериозно се е повишил в последните години. А настроенията срещу консумацията на кучешко станаха още по-категорични и благодарение на президента Юн Сук Йел, който е виден любител на животните и се грижи за цели шест кучета и осем котки. Съпругата му също неведнъж се е изказвала срещу търговията и консумацията на кучешко месо, припомня Reuters.

В приетия законопроект е упоменато, че забраната ще влезе в сила след тригодишен гратисен период - т.е. от 2024 г. Развъждането и клането на кучета за производство на месо за човешка консумация ще се наказва с до три години затвор или 30 милиона вона (22 800 долара) глоба. Не са предвидени обаче санкции за тези, които просто ядат кучешкото месо.

Снимка 648629

Източник: iStock

Според природозащитниците в страната, това решение на властите е историческо. Предишните опити за прокарване на подобни закони се провалиха заради протестите на производителите в бранша и искането им за компенсации. И сега от Корейската асоциация на ядливите кучета отново планират да стигнат до Конституционния съд и ако законът стане факт, да искат по 1520 долара компенсация на куче за пропуснати ползи през следващите години.

Южна Корея и предложението на правителството за 69-часова работна седмица

Държавата, която предложи 69-часова работна седмица

Там, където смъртта от преумора и самоубийствата са фактор

Министерството е изчислило, че към април 2022 г. около 1100 ферми са отглеждали 570 000 кучета, които да бъдат обслужвани в около 1600 ресторанта. Асоциацията на фермерите заяви, че забраната ще засегне 3500 ферми, отглеждащи 1,5 милиона кучета, както и 3000 ресторанта. А проведени социологически проучвания показват, че 94% от анкетираните не са консумирали кучешко месо през последната година и също толкова не планират да го правят с близко бъдеще.