До преди по-малко от три години за всички нас пандемия беше дума от учебниците по биология. Или научно-фантастичните филми. След март 2020 г. нещата се промениха, а учените правят всичко възможно да предвидят откъде би се появила следващата.

Гренландия, спускането на микрофони в океана и екологичната мисия на Шона Макдоланд

Как звучи замърсяването на океаните

И една любопитна мисия край Гренландия

Най-вероятният източник няма да са прилепи или птици, а пермафростът. Пермафрост или постоянно замръзналост са местата на планетата, с които се обозначават постоянно замръзналите подпочвени и почвени води.

За пореден път тази теория се доказва от генетичното изследване на почвата и водите на езерото Хейзън в Канада, което е най-високо разположеното арктическо езеро със сладка вода на Земята. Проведено от Университета на Отава, то открива, че вируси и бактерии, "заключени" с хилядолетия във вечно замръзналите глетчери и пермафрост, се събуждат от глобалното затопляне.

Снимка 593029

Източник: iStock

Учените припомнят внезапната поява на вируса на антракс в северен Сибир през 2016 г., убил едно дете и заразил още седем човека. Източникът му се оказва размразен вследствие на повишилите се температури труп на северен елен, заразен с вируса, съобщава Guardian.

Изследователите от Университета на Отава тепърва възнамеряват да анализират вирусите, открити в размръзналите се води и да съобщят каква част от тях са абсолютно непознати до момента за човечеството. Те обаче подозират, че резултатите няма да са много по-различни от миналогодишното изследване на колегите им от Щатския университет на Охайо.

Снимка 593028

Източник: iStock

Те анализират генетичен материал от Тибетското плато в Китай, където откриват 33 различни вируса. 28 от тях са напълно нови за учените, а базирайки се на местонахождението им, те са от преди около 15 хил. години.

Единственото, което категорично можем да кажем за момента е, че с покачването на температурата по света, рискът от плъзване на тези вируси в средата, където се намират, се увеличава. Дали това ще доведе до пандемия? Няма как да кажем", казва д-р Стефан Арис-Бросо, водещ изследването от Университета на Отава.